
Proglašena redovna odbrana od poplava na celom toku reke Save
Javno vodoprivredno preduzeće "Vode Vojvodine" izdalo je naredbu o proglašenju redovne odbrane od poplava na celom toku reke Save, na osnovu aktuelne hidrološke situacije.

Foto: MUP Srbije
Kako se navodi u saopštenju tog preduzeća, odbrana se sprovodi od državne granice sa Hrvatskom, tačnije vodomerne stanice Jamena, do Grada Beograda, odnosno vodomerne stanice Progar i to na 119,72 kilometra zaštitnih objekata.
Na reci Tisi vodostaj je u blagom porastu, dok je na Dunavu i ostalim vodotocima vodostaj u stagnaciji.
Zbog situacije na terenu JVP "Vode Vojvodine" podiže stepen pripravnosti, uvodi dežurstva prema Opštem i Operativnom planu i vrši pojačano osmatranje objekata.
"Pažljivo se prati situacija i stručne službe su spremne da preduzmu odgovarajuće mere ukoliko za tim bude potrebe", navodi se u saopštenju preduzeća "Vode Vojvodine".
U Mačvanskom kraju nema ugroženog stanovništva
Pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a neprekidno obilaze lokacije u Mačvanskom upravnom okrugu, koje su zahvatile veće padavine.
Nema ugroženog stanovništva, pripadnici Odeljenja za vanredne situacije Šabac obilaze lokaciju u selu Bradić, oko desetak domaćinstava gde je dislocirano oko 40 grla stoke, kao i lokaciju u vikend naselju na Drini.
Trenutno nema potrebe za evakuacijom stanovništva, a vatrogasci-spasioci su u stalnom kontaktu na svim potencijalnim lokacijama u ovom, Kolubarskom, Zlatiborskom i ostalim okruzima, u skladu sa upozorenjem na padavine koje su izdate tokom jučerašnjeg dana od strane RHMZ-a.
Gačić: Primetan blagi porast reka, pojedini tokovi i u opadanju
Na prostoru Moravičkog okruga u poslednja 24 sata primetan je blagi porast vodostaja reka, rekao je Borivoje Gačić, komandant Vatrogasno-spasilačkog bataljona Čačak.
Zapadna Morava na Kratovskoj steni je porasla osam, devet centimetara. Što se tiče ostalih reka u našem okrugu neke su u blagom porastu, a neke su i u stagnaciji. Neke reke su pre neki dan imale i veći vodostaj nego sada, te on sada stagnira, kaže Gačić.
Vatrogasno-spasilački bataljon Čačak, u skladu sa upozorenjem RMHZ-a i u skladu sa upozorenjem Sektora za vanredne situacije o preduzimanju preventivnih mera za zaštitu i spasavanje od poplava, konstantno je na terenu i u kontaktu sa meštanima, ali i predstavnicima lokalne samouprave kako bi se blagovremeno delovalo u slučaju nužde.
Što se tiče situacije u samom gradu Čačku, povremeno su primetne veće bare, ali mi za sada nemamo informaciju da je došlo do nekog plavljenja. Postoje i uvek će postojati takve situacije. Gradsko područje je specifično, dosta je asfalta i betona i voda jednostavno nema gde da ode jer nema zemlje koja bi je upila. Grad Čačak je preduzeo sve potrebne mere sa svojim javno-komunalnim preduzećima. Kritične tačke na kanalizacionoj mreži su pročišćene tako da za sada voda protiče bez većih problema, rekao je Gačić.
On je apelovao na građane da se u slučaju pojave opasnosti od plavljenja preventivno sklone iz svojih objekata, da ne čekaju poslednje trenutke i tako rizikuju da ostanu zarobljeni, što kasnije otežava i stvara dodatni posao vatrogasno-spasilačkim ekipama.
"Imamo raznih poziva od građana. Oni moraju da shvate da smo mi vatrogasci-spasioci i da smo mi tu da pomognemo da se neko spase, eventualno ako je negde ušla voda da se ona iscrpi. Nismo mi ti koji treba da čiste kanale. Građani moraju da shvate da ponekad moraju i sami da vode računa o svojoj imovini, da sami negde pročiste kanal, preusmere vodu. Imamo dosta neopravdanih poziva, za nešto što građani mogu sami da urade, da ne očekuju da to neko umesto njih uradi", zaključio je Gačić.
Puzović: Rast vodostaja u zapadnoj i centralnoj Srbiji, hidrološka situacija pod kontrolom
Vodostaji reka će u zapadnoj i centralnoj Srbiji nastaviti da rastu narednih dana zbog obilnih padavina, izjavio je danas direktor Srbijavoda Goran Puzović i istakao da se ne očekuju veći problemi sa izlivanjem reka u neuređenim područjima.
Puzović je rekao da je hidrološka situacija u Srbiji stabilna i pod kontrolom i pored obilnih padavina poslednjih dana, koje će se prema prognozama meteorologa nastaviti.
On je dodao da je došlo do smirivanja vodostaja na reci Jadar i blagog opadanja.
"Na svim branjenim područijima gde imamo izgrađene hideotehničke objekte za zaštu naših građana i imovine nemamo nikakve velike probleme", rekao je Puzović.
On je naglasio da su ekipe Srbijavoda obišle ugrožena područja u dolini reke Jadar, gde je juče uvedena odbrana od poplava zbog izlivanja reke kod sela Badrić.
Naveo je da su obišli neuređene delove gde je bilo nekoliko izlivanja.
"Sa sektorom za vanredne situacije i predstavnicima lolalne samouprave iz Loznice smo ušli u nekoliko kuća i pružili svu kompletnu pomoć. Kad se ovaj talas bude završio mi ćemo na tim lokalitetima odrediti radnje hidrotehnike da i te ljude zaštitimo", dodao je on.
Za sada, naglasio je, nema kritičnih tačaka i nigde u Srbiji nije proglašena vanredna odbrana od polava.
Pozvao je građane da slušaju savete nadležnih organa i da se ne približavaju mostovima i kritičnim delovima budući da je, kako upozorava, samo jedna sekunda nepažnje može ugroziti život.
Kada je reč o Savi, Puzović je rekao da vodostaj te reke raste i da se očekuje da za vikend bude proglašena redovna odbrana od polava kod Šapca.
Međutim, istakao je i to da je to redovno stanje u ovo doba godine i da razloga za brigu nema.
"Pratimo situaciju i sporovodimo sve operativne mere", poručio je on.
Vladiković: Za 30 sati očekuje se ulazak u vanrednu odbranu Save u Šapcu
Hidrolog Republičkog hidrometereološkog zavoda Srbije Dejan Vladiković izjavio je da se očekuje da će tokom dana kod hidrološke stanice Šabac na Savi doći do prevazilaženje redovne odbrane od poplava što je, kako kaže, prvi stepen odbrane, a da se za 30 sati očekuje ulazak u vanrednu odbranu od poplava - odnosno drugi stepen odbrane.
Vladiković je rekao da se ne očekuje smirivanje hidrološke situacije na reci Savi sve do 1. aprila, jer velika količina vode još stiže sa uzvodnog dela toka te reke.
Ukazao je na to da je u prethodna četiri dana na području zapadne i jugozapadne Srbije palo od 45 do 95 mm padavina, što je izazvalo velike poraste vodostaja, a najviše na slivu Jadra, na slivu Kolubare sa njenim pritokama, i na gornjem toku Zapadne Morave sa njenim pritokama i naglasio da je u toku blago smirivanje situacije, ali da je najteža situacija i dalje na slivu reke Jadar gde, kako kaže, u ovom trenutku imamo stagnaciju i manje oscilacije vodostaja, ali su oni još uvek jako visoki.
"Slična je situacija i na donjem toku Kolubare, kod stanice Draževac, a na gornjem toku se polako spuštaju vodostaji. Slično je i na gornjem toku zapadne Morave i na njenim pritokama, Đetinji, isto tako Moravici, Skrapežu i na reci Bjelici", naveo je Vladiković.
Upozorava da će ovakvih padavina biti i u narednim danima, da one neće biti u onom obimu kao što su bile prethodnih dana, ali da će ih ipak biti dovoljno da, zbog nakvašenosti tla, jako visoki vodostaji ostanu i dalje u narednih 48 časova na ovim slivovima.
"Ono na što smo mi isto upozorili, to su jako veliki porasti na reci Savi zbog intenzivne kiše na svim uzvodnim slivovima. I onda imamo jako velike poraste. Mi očekujemo da već tokom današnjeg dana kod hidrološke stanice Šabac na Savi imamo prevazilaženje redovne odbrane od poplava, što je prvi stepen odbrane, a za otprilike nekih 30 časova će biti ulazak i u vanrednu odbranu od poplava, što je drugi stepen odbrane", rekao je Vladiković.
Ukazao je da su sva upozorenja poslata javnim vodoprivrednim preduzećima, koja sprovode odbranu od poplava, kao i sektoru za vanredne situacije za slučaj da bude potrebe i da se oni angažuju.
Kada je reč o vodostaju na Dunavu, naveo je da je on za ovo doba godine jako nizak, naglasivši da je RHMZ pre deset dana izdao upozorenje na niske plovidbene nivoe.
"Bio je neki mali talas, ali generalno su oni jako niski. Na reci Tisi su bili neki porasti, ona se polako smiruje, ali da kažemo glavni udari su u slivu reke Save. Mi ne očekujemo značajnije probleme, pošto su ipak to jako dobre linije odbrane, tako da jedino kod Šabca će javno preduzeće preduzeti neke integrirane mere", rekao je on.
Što se tiče Beograda, zbog rada Hidroelektrane Đerdap i zbog niskog Dunava, Vladiković kaže da se očekuju porasti, ali bez ikakvih problema.
"Osim možda kod Kule Nebojša, gde očekujemo možda neke manje mere, ali za ostale deonice u ovom trenutku ne očekujemo značajnijih problema", zaključio je Vladiković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Protest zbog napada na akademsku zajednicu u Somboru: "Režim SNS pokazuje sve otvoreniji prezir"
31.03.2025.•
1
Protest zbog napada na akademsku zajednicu biće organizovan danas, 31. marta u Somboru.
Dva prazna vagona iskliznula sa pruge Subotica-Sombor
31.03.2025.•
1
Dva vagona iskliznula su juče popodne sa pruge Subotica-Sombor, kod Šebešića.
Žena poginula u udesu kod Rumenke: Automobilom sletela sa puta i udarila u ogradu
31.03.2025.•
1
Žena stara 42 godine poginula je u nesreći koja se juče oko 15 časova dogodila kod Rumenke kada je automobil kojim je upravljala sleteo sa puta.
Suđenje ginekologu iz Sremske Mitrovice za brojna krivična dela počinje 27. maja
30.03.2025.•
1
Suđenje lekaru Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici M. M. (46), kog dve žene terete za akušersko nasilje, odloženo je za 27. maj.
Nova prilika da nekome spasite život: Prikupljanje krvi sledeće nedelje širom Vojvodine
30.03.2025.•
0
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Vozači, obratite pažnju: Radovi na više lokacija u Vojvodini i Mačvi
30.03.2025.•
0
Režim saobraćaja izmenjen je ili će tek biti na više deonica u Vojvodini i Mačvi.
Skup "Noć je najmračnija pred svitanje" danas u Vršcu: U planu šetnja i blokada
30.03.2025.•
0
Studenti i građani organizovaće u Vršcu danas, 30. marta tročasovni protestni skup i šetnju "Noć je najmračnija pred svitanje".
Sedam dana od pucnjave u Odžacima: Građani izašli na ulice, poručuju da se ne boje
29.03.2025.•
7
U Odžacima se održava protest nakon pucnjave koja se desila prošle nedelje, kada su građani koji podržavaju studente izloženi dodatnim pritiscima.
Janaf: Nova 30-dnevna licenca za nastavak transporta nafte za rafineriju Pančevo
29.03.2025.•
3
Jadranski naftovod dobio je novu licencu od 30 dana za nastavak transporta nafte za rafineriju Pančevo u vlasništvu Naftne industrije Srbije, saopštio je Janaf.
Novi postupci protiv Linglonga i Zrenjanina
28.03.2025.•
3
Građanski preokret je podneo tužbu Upravnom sudu protiv Grada Zrenjanina kojom se traži poništaj ponovljene saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu kineskoj kompaniji Linglong.
Buka pred Somborskim novinama zbog izveštavanja
28.03.2025.•
1
Večeras se nastavljaju okupljanja građana u Somboru, Stanišiću i Bačkom Monoštoru.
Nastavnica iz Bačke Palanke koja je dala otkaz: Samo jedna koleginica je otvoreno stala uz mene
28.03.2025.•
22
Maja Tarbuk Rokvić, nastavnica biologije iz Bačke Palanke koja je dala otkaz zbog pritisaka zbog podrške studentima još uvek nije našla novi posao.
Zrenjanin - prestonica kulture: Za otvaranje događaja potrošeno novca koliko ukupno ode na BITEF
28.03.2025.•
15
Zrenjanin je pre nekoliko dana postao Prestonica kulture Srbije.
Kolektiv Zrenjaninske gimnazije najavio normalizaciju nastave od 31. marta
27.03.2025.•
3
Kolektiv Zrenjaninske gimnazije odlučio je da obustavu rada stavi van snage i profesori će od ponedeljka 31. marta početi da rade prema redovnom rasporedu časova.
Uhvaćeni sa velikom količinom kafe i druge robe koje su ukrali u prodavnicama u Rumi
27.03.2025.•
0
Policija u Rumi uhapsila je N. S. (38) zbog krađe u produženom trajanju i posedovanja droga i J. S. V. (44) zbog saučesništva.
Peticija protiv neprimerene gradnje u zaštićenom jezgru Sombora
27.03.2025.•
5
Građani Sombora pokrenuli su peticiju protiv neprimerene gradnje u zaštićenom jezgru ovog grada.
Inđija: Za kafu, sokove i vodu lokalne samouprave dva miliona više nego za ugrožene građane
27.03.2025.•
1
Dok se za 250 socijalno ugroženih građana Inđije izdvaja samo 3,7 miliona dinara za osnovne namirnice, opština je za svoje potrebe planirala čak 5,7 miliona dinara za kafu, sokove i vodu.
Zrenjaninski biciklisti u subotu organizuju vožnju solidarnosti sa studentima, đacima i prosvetarima
27.03.2025.•
1
Zrenjaninski biciklisti pozvali su građane da dođu u subotu, 29. marta na grupnu vožnju u znak solidarnosti sa studentima, đacima i prosvetarima, kao i svima onima koji se bore za bolje sutra.
Nakon što je prošla šetnja završena pucnjavom: U subotu novi skup u Odžacima - "jer se ne boje"
27.03.2025.•
2
Stanovnici Odžaka organizovaće u subotu, 29. marta skup i protestnu šetnju.
Ukrali bakarne oluke sa katedrale u Subotici
27.03.2025.•
0
Subotička policija podneće krivičnu prijavu protiv dvojice Subotičana, starosti 24 i 26 godina, zbog tri krađe i jednog pokušaja krađe.
Komentari 3
Куп је битан
ДТД је изграђен за време СФРЈ, а за време Аустрије (не Аустроугарске) изграђен је Величи Бачки канал.
zztop
Veljko
Umesto da se prositi mreza kanala koja sprecava poplave i omogucava navodnjavanje i vece poljoprivredne prinose (a i drzanje ribnjaka, recimo), plovidbu i jeftin prevoz, rasterecenja puteva... mi ovako. Pa sta? Sigurno je bolje!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar