Vojvođanske opštine bez poslanika u Parlamentu
Stanovnici čak 100, od ukupno 174 opštine u Srbiji, u kojima živi oko milion ljudi, nemaju predstavnika u parlamentu, a Bečej, Apatin, Žitorađe, Bačka Topola, Plandište i Krupanj samo su neki od tih opština.
Svaku treću stolicu zauzeli su Beograđani, a u skupštinskim klupama našlo se 18 Novosađana, što se tiče vojvođanskih gradova sa više predstavnika. Oko 50 opština uspele su da se izbore samo za po jednu parlamentarnu fotelju u zakonodavnom domu, među kojima je Kikinda. U klupe se nisu plasirali predstavnici Krupnja, Žitorađa, Apatina, Bečeja, Bačke Topole, ali i Kladova, Paraćina, Negotina, Lebana, Medveđe, Bosilegrada, Arilja, Bele Palanke i drugih opština u Srbiji.
Programski direktor CeSID-a Đorđe Vuković kaže da je to što mnogi građani nemaju „komšije“ u domu poslanika jedan od ozbiljnijih nedostataka postojećeg izbornog sistema.
- Na to ukazujemo već godinama i što bi se lako moglo rešiti izmenama načina na koji građani biraju predstavnike. Ključ je u uvođenju neke vrste personalizovanog izbora poslanika koji bi istovremeno uključivao i geografsku podelu mandata. Problem je i u tome što su i stranke centralizovane i vezane za Beograd i nemaju razvijenu infrastrukturu u unutrašnjosti, što je opet posledica manjkavosti izbornog sistema - kaže Vuković.
Građani koji nemaju predstavnike u skupštini teško mogu da dođu do poslanika. Ukinuta je i praksa koja je postojala do pre godinu dana, kada su u gradovima u unutrašnjosti otvarane kancelarije u kojima su tribuni razgovarali sa biračima.
Komentari 4
Perica NS
ZoranNS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar