Starčevo: U ataru niče neolitski park

Na ulazu u atar pančevačkog sela Starčevo ovih dana nikla je replika neolitskog naselja.
Na ulazu u atar pančevačkog sela Starčevo ovih dana nikla je replika neolitskog naselja.

Posle više od 8.000 godina, na osmom kilometru od Pančeva neobična slika – formacija četiri objekta: tri polukružne zemunice s trščanim krovom, jedna sojenica s ognjištem i tor za ovce. Ova minijatura naseobine urađena je po projektu profesora Nenada Tasića sa Odseka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Uokolo je prostor od 38 hektara predviđen za mnogo veću arhitektonsko - arheološku celinu, za arheološki park. Ideju za izgradnju jedinstvenog parka na ovim prostorima dalo je Udruženje građana "Neolitsko Starčevo", u saradnji s lokalnom zajednicom.

– Izgradnja nastambi je plod želje da se, na što autentičniji način, izvedu replike kuća u kojima je živeo starčevački čovek i rekonstruiše njegov način života pre osam hiljada godina. Meštani Starčeva i okoline imaju pravo ne samo da žive kraj ovako značajnog lokaliteta, već i da to bude razvojna šansa čitavog kraja. Želja nam je da ove objekte koristi i seosko udruženje stočara, čime bi imali i upotrebnu vrednost, baš kao u vreme njihovog dalekog pretka. Ovo je novi oblik privređivanja, ali i novi odnos prema kulturnom nasleđu. Ključne reči naše strategije su: Starčevačka kultura je brend, a Beograd sa dva miliona stanovnika, Srbija, pa i okruženje, je tržište - objašnjava arhitekta Miodrag Mladenović, koordinator projekta i predsednik Udruženja "Neolitsko Starčevo".

U postavljanju što kvalitetnijeg projektnog zadatka učestvovale su pančevačke ustanove kulture, gradska Direkcija za izgradnju grada, Beogradski i Ljubljanski univerzitet, a ono što je do sada urađeno tek je prva faza realizacije arheološkog parka. Početni koraci načinjeni su ovih dana, završetkom izgradnje četiri objekta po uzoru na neolitske graditelje, u maniru života čoveka Starčeva.

– Ovo bi trebalo da bude demonstracija života neolitskog čoveka ovog prostora. Nastambe će biti kompletno opremljene pokućstvom koje je koristio starčevački čovek. Od septembra, desetak mladih Starčevaca proći će obuku izrade suvenira u duhu starih neolitskih zanata koje će posetioci parka moći da kupe – kaže Mladenović. Atrakcija budućeg arheološkog parka biće futuristička upravna zgrada muzeja, površine 3.000 kvadratnih metara, s kongresnim delom i delom za rad gostujućih profesora arheologa, kao i stručnih ekipa. Građevina će, prema projektu, biti izvedena kao stilizovana ukopana zemunica pasuljastog oblika sa zatravljenim krovom, koji će u potpunosti oslikavati graditeljski manir neolitskog čoveka.

Kompleks će činiti i bungalovsko naselje i kamp za prihvat turista, helidrom, parkinzi i prateći uslužni sadržaji. U graditeljsko - arhitektonskom smislu posebno će se, po rečima našeg sagovornika, izdvajati centralni atrijum, čiji će stubovi biti slika graditeljskih principa neolita.

– Našem projektu koji ima regionalni značaj vrata su otvorena i Dunavskom strategijom, koja ima za cilj razvoj kulturno - privrednih potencijala Podunavlja, čiji je potpisnik i naša zemlja. Time će, osim privrednih i turističkih potencijala ovog dela Balkana, biti pokrenute i aktivnosti za dalji rad i istraživanje lokaliteta, njegovu snažniju promociju, jer on jeste jedan od reprezentanata celokupnog arheološkog nasleđa Vojvodine – dodaje Mladenović.

Ipak, pitanje je koliko bi evropski fondovi imali razumevanja i sluha za ovakve ideje, da Gradska uprava Pančeva nije pokazala spremnost da bude nosilac projekta, da ga kontinuirano realizuje i bude garant rokova. Tako je ovaj posao postao jedna od prioritetnih investicija Grada Pančeva, a ugrađen je i u Strategiju kulturnog razvoja grada do 2020. godine. Time je, kažu u upravi grada, prepoznata važnost i značaj realizacije projekta kao dela zaštite, ali i afirmacije lokaliteta, na koji će, nadaju se, dolaziti ne samo Pančevci i komšije iz Beograda, već i strani turisti.

Do sada je na izgradnju naselja potrošeno oko 500.000 dinara, koje je dao Pokrajinski sekretarijat za privredu, a ostatak će biti obezbeđivan fazno, apliciranjem kodevropskih fondova. S obzirom na to da su regije Podunavlja određene kao strateški interes Evropske unije, ima nade da projekat "Neolitsko Starčevo" bude u potpunosti i ostvaren.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.