Srbija ne može da zaštiti decu-prosjake
Istraživanje pod nazivom "Dečje prosjačenje u Vojvodini" rađeno je 2011. godine. Ombudsman je uputio preporuku nadležnim organima da se, za početak, uspostavi sistem evidentiranja ove dece, kao i da se razrade postupci prepoznavanja, zbrinjavanja i njihovog praćenja.
Ovo je saopšteno povodom Svetskog dana borbe protiv trgovine ljudima.
U prvih šest meseci ove godine u Srbiji je, prema podacima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, identifikovano 86 žrtava trgovine ljudima.
Pored evidentnih slučajeva "prevarenih" građana koji zaposlenje traže u inostranstvu, i u Srbiji su prisutni razni oblici radne eksploatacije. Poslodavci iskorišćavaju zaposlene tako što im uskraćuju elementarna prava na zaradu, naknadu zarade za rad u neradne dane, za prekovremeni i rad noću i sl. Zloupotrebljava se sezonski i probni rad, zaposleni se angažuju ugovorom o delu, odnosno ugovorom o privremenim i povremenim poslovima i kada se za to nisu stekli uslovi, često pod tuđim imenom, poslodavci ne prijavljuju zaposlene, ne uplaćuju doprinose, itd.
Dan borbe protiv trgovine ljudima ustanovljen je u novembru 2013. godine, kako bi se pažnja javnosti fokusirala na jedan od najrasprostranjenijih i najtežih oblika kršenja ljudskih prava.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar