I Vojvodina prodaje deonice u Tesla banci
Srpsko-hrvatska Tesla štedna banka gomila gubitke i teško da će opstati, piše zagrebački "Globus".
Hrvatski nedeljnik tvrdi da su situacijom u Tesla banci nezadovoljne obe strane i Srbija i Hrvatska. U Srbiji, lideru DS-a i vojvođanskom premijeru Bojanu Pajtiću upućuju se optužbe da je ulaganjem u Tesla banku oštetio Razvojni fond Vojvodine, dok u Hrvatskoj negoduju oni koji su uložili novac – privrednici.
- Banka ostvaruje gubitak, ali to ne znači da je propala. Većinski deoničari odlučili su da prodaju uloge. Objavili smo pozive za prodaju deonica. Ako se u dogledno vreme ne prodaju, možemo očekivati i da će se banka ugasiti. Jer, ako kontinuirano ostvaruje gubitke, bolje ju je likvidirati - kaže Zvonko Agičić, predsednik Uprave banke i dodaje "da bi se banka razvila, trebao joj je minimalni početni kapital od 18 miliona evra, a sakupilo se samo 4,9 miliona".
Priča je počela pre tri godine kad je Tesla štedna banka dobila odobrenje Hrvatske narodne banke za poslovanje i tako postala prva srpska finansijska institucija u Hrvatskoj od početka 90-tih. Zamišljena je pre svega kao razvojna banka koja će povoljnim kreditima i logističkom podrškom omogućiti održiv povratak srpskih izbeglica i olakšati Srbima u Hrvatskoj osnivanje malih i srednjih preduzeća.
Srbija je preko Fonda za razvoj Srbije uložila 1,7 miliona evra i postala najveći deoničar (30 odsto kapitala). Vojvodina je preko Fonda za razvoj Vojvodine dala 1,5 miliona evra (26 odsto kapitala). Osim fondova za razvoj, u priču su ušli i hrvatski privrednici. I to Tvornica ulja "Zvijezda" sa oko 500.000 evra, "Končar" sa oko 400.000, zatim Sladorana Županja, "Đuro Đaković"... Sad te firme traže da im se novac vrati. I država Hrvatska obećala je pomoć, ali nije uložila ni kunu, zaključuje zagrebački list.
Fondovi prodaju deonice
- Fond za razvoj Srbije doneo je odluku o prodaji deonica, pa će tako učiniti i pokrajinska vlada. Dali smo saglasnost Fondu za razvoj Srbije da proda i naše deonice - kaže pokrajinski sekretar za finansije Zoran Radoman i dodaje da je Srbija imala interes da ubrizga još deset miliona evra, ali se posle poplava odustalo.
Komentari 6
Kiklop
Maladija
Anonimus
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar