Pančevo: Oslobađanjem od dugova do opstanka Petrohemije i Azotare
Nestorović je rekao da su se sindikati i premijer saglasili da postoje dobre šanse da se brojna preduzeća u restrukturiranju oslobode dugova, da im se obezbede obrtna sredstva za novi početak, nađu strateški partneri i tako sačuvaju i proizvodnja i radna mesta. Od 156 firmi u restrukturiranju, predstavnici Saveza samostalnih sindikata Srbije sa premijerom Aleksandrom Vučićem na prvom sastanku su razgovarali o 46 preduzeća. U ovoj grupi su bila pančevačka preduzeća - Petrohemija, Azotara i Staklara.
Član predsedništva Saveza samostalnih sindikata Srbije i predsednik Sindikata hemije i nemetala Ljubiša Nestorović uveren je da će država u dijalogu sa sindikatima, ali i stranim partnerima, uspeti da nađe strateške partnere. Kad je reč o Petrohemiji, najpre treba rešiti problem dugovanja od gotovo 600 miliona evra, kaže Nestorović.
- Država mora da bude strateški partner Petrohemiji da reši problem privatizacije sa onima koji imaju sirovinu koju koristi Petrohemija. Znamo da Petrohemija koristi sirovi benzin, a sirovi benzin ima NIS, a NIS je u vlasništvu Gazprom Nefta, a Gazprom Neft je ruski. Predsednik Vlade je rekao da će o tome razgovarati u Rusiji, kada bude išao da Putinu, da Putin utiče na Gazprom Neft kako bi se završila privatizacija između Petrohemije i NIS-a, odnosno Gazprom Nefta - rekao je Ljubiša Nestorović.
Azotara, pre svega, zahteva tehnološku modernizaciju i rešavanje problema ovog preduzeća za državu ne sme biti problem, smatra Nestorović.
- Neću mnogo da komentarišem Azotaru. Azotara je preduzeće, a to sam rekao i predsedniku Vlade, koje ne sme da bude problem državi, jer to je jedno od retkih preduzeća koje ima poznatog kupca, ima svoje tržište, a to je poljoprivreda. Dakle, Azotara nema problem plasmana proizvodnje. Azotara proizvodi jednu trećinu ukupnih potreba za mineralnim đubrivom srpske poljoprivrede. Azotara ima nekih drugih problema, a to su dugovanja i zastarela tehnologija, koja se mora modernizovati - kaže Nestorović.
Pančevačka Staklara se najduže nalazi u procesu restrukturiranja i uz državne subvencije već dve decenije samo preživljava, iako pravi najkvalitetnije farmaceutsko staklo.
- Staklara ima veliki hendikep što ampule koje su izuzetnog kvaliteta ne prodaje "Galenici" i "Hemofarmu". Dobro, "Štada" je strana firma, ali "Galenika" je domaća firma, koja ampule uvozi iz Turske, iako kvalitetnije proizvodi Staklara iz Pančeva. To je već politički plen neke vladajuće stranke, koji je presudio o statusu "Galenike", a zatim i Staklare - objašnjava Nestorović. Mnoga preduzeća su predugo u stanju restrukturiranja jer Agencija za privatizaciju nije radila svoj posao, a nije ga radila zbog ličnih interesa pojedinaca iz Agencije, koji su bili raspoređeni po upravnim i nadzornim odborima upravo ovih preduzeća, ocenio je Nestorović.
- To sve govori koliki je interes pojedinaca, moćnih birokratskih pojedinaca zaposlenih u Agenciji za privatizaciju, koji redovno primaju platu i još se uhlebili u raznim upravnim i nadzornim odborima svih ovih preduzeća u restrukturiranju, razmestili svoje zastupnike kapitala tako da komanduju i žive bogovski - zaključio je Nestorović.
Sindikalci su na sastanku sa premijerom Vučićem postigli saglasnost da se za eventualne tehnološke viškove radnika u preduzećima u restrukturiranju ne primenjuje novi Zakon o radu, već socijalni program koji po starom zakonu radniku garantuje otpremninu od 300 evra po godini staža.
Komentari 3
Miroslav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar