Seksualno obrazovanje u 66 škola u Vojvodini
Pokrajinska sekretarka za sport i omladinu Marinika Tepić kaže za "Dnevnik" da će, od 45 gradova i opština u Vojvodini, projektom biti obuhvaćeno njih 35. "Ako se pri tome još ima u vidu činjenica da u pet vojvođanskih opština ni nema srednje škole, teritorijalna pokrivenost je zaista reprezentativna, a biće velik i obuhvat đaka, jer su se prijavile i škole sa skoro 450 srednjoškolaca", navela je ona.
Nastava će pokriti učenike drugih razreda srednje škole i sa njima će raditi ukupno 78 edukatora, od kojih je 63 već zaposleno u školama, kao profesori biologije, psiholozi, pedagozi, dok preostalih 15 dolazi sa biroa za zapošljavanje i mesečno će za taj angažman dobijati po 20.000 dinara uz plaćene sve pripadajuće poreze i doprinose.
"Svaka je škola predlagala edukatore u skladu sa konkursnim uslovima, a to su mogli biti lekari, pedagozi, psiholozi, biolozi, andragozi... Smatrali smo da je dobro da predavači budu ljudi koji već imaju fakultetska znanja iz predmetne oblasti a koja samo treba dopuniti, odnosno prilagoditi onim sadržajima koje smo mi predvideli u okviru programa. U tom smislu edukatori će proći obuku koje će držati članovi i članice naše Stručne radne grupe i Institut za javno zdravlje Vojvodine", istakla je pokrajinska sekretarka.
Programom će biti obuhvaćeni samo učenici drugih razreda srednjih škola, jer je procenjeno da je taj uzrast najprimereniji.
Kada je u pitanju priručnik po kome se realizuje program, ukazala je Tepić, on je neznatno modifikovan, učinjen još pitkijim i razumljivijim, jer je procenjeno da je nužno pojasniti neke detalje koji su u prvoj verziji možda bili suviše stručno dati. Kako je rekla, on je takođe obogaćen novim ilustracijama, zanimljivijim, modernijim, atraktivnijim, a sastavni deo priručnika postao je i rečnik o reproduktivnom zdravlju.
"Priručnik je višeslojan, sveobuhvatan, sadrži sve onim što muči adolescente koji su u tom dobu skloniji da se poveravaju jedni drugima nego roditeljima i da jedni s drugima dele informacije, koje su, nažalost, često pogrešne. Stoga se pokazalo da su ovakvi sadržaji itekako poželjni u školama. Uostalom, rezultati anonimne ankete, koja je obuhvatila 950 učenika iz pomenutih deset škola obuhvaćenih pilot-projektom, pokazali su da je znanje o seksualnom zdravlju značajno povećano kod đaka koji su učestvovali u programu u odnosu na one koji nisu. Ilustracije radi, tačan odgovor na pitanje o urednom menstrualnom ciklusu ranije je dalo svega 16 odsto učenika a posle programa - njih skoro 60 odsto", rekla je Tepić.
Tepić navodi da nije, kako se često pogrešno misli, fokus programa samo na zaštiti od neželjenih trudnoća i polnih bolesti, već se obrađuje još niz tema koje tište srednjoškolce, kako sa zdravstvenog tako i sa psihološkog i pedagoškog aspekta, poput prijateljstva, ljubomore, nasilja...
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar