Šećeranama u Žablju i Crvenki preti potpuna zaplena imovine

Šećerane u Crvenki i Žablju, koje su u vlasništvu grčkog "Helenik šugara", u opasnosti su da ostanu bez celokupne ovogodišnje proizvodnje šećera.
Šećerane u Crvenki i Žablju, koje su u vlasništvu grčkog "Helenik šugara", u opasnosti su da ostanu bez celokupne ovogodišnje proizvodnje šećera.

Zbog neredovnog servisiranja dugova ovdašnjim bankama, "Heleniku" preti zaplena kompletne proizvodnje šećera jer su njome garantovali isplatu uzetih kredita. Ukoliko dođe do ovakvog scenarija, u problemu će biti i nekoliko hiljada proizvođača šećerne repe koji su njihovi kooperanti, jer zbog nedostatka novca neće moći da im se isplati ovogodišnji rod.

Da će novca nedostajati i da proizvodnja neće biti rentabilna, pokazuju i podaci sa svetskog tržišta, na kojem je cena šećera pala za 55 odsto, odnosno na 400 evra po toni, čime "Helenik" ne može da pokrije ni ugovorenu cenu sirovina, a kamoli troškove. Izvor ovog lista iz bankarskih krugova tvrdi da, pored ovakvog svetskog trenda, situaciju sa šećeranama u Crvenki i Žablju opterećuje i to što su ugovorili izuzetno visoke otkupne cene šećerne repe, koje neće moći da isplate.

- Oni su za tonu svojim kooperantima ponudili najviše cene, 40 evra po toni, iako je u Evropi cena 27 evra. To u ovakvim uslovima, i pored velikog ovogodišnjeg roda, neće moći da isplate iz tekuće proizvodnje, već će morati ponovo da se zadužuju, međutim, banke nisu više voljne da im daju kredite jer su se ove dve kompanije za dve godine zadužile gotovo 30 miliona evra, za šta su kao zalog dale gotovo 60.000 tona šećera, što je njihova godišnja proizvodnja. Situaciju im dodatno otežava i položaj njihove matične kompanije u Grčkoj, koja je u latentnom bankrotstvu i ima dugove od 160 miliona evra - tvrdi sagovornik Kurira.

Da ni situacija u Srbiji nije ružičasta i da kooperanti imaju razloga za brigu da li će im novac biti isplaćen, potvrđuju i podaci o ubrzanom zaduživanju ove dve šećerane. Nezvanično, tokom 2013. i 2014. godine gotovo sva imovina i proizvodnja dati su u zalog, i to za nepovoljne kratkoročne kredite.

Milan Jović, jedan od kooperanata iz Sivca, kaže da zbog toga mnogi od proizvođača šećerne repe strahuju da li će moći da naplate rod.

- U Vojvodini se ovih dana sve glasnije priča da kooperantima 'Helenik šugara' neće moći da se isplati rod zbog dugova bankama. Mi znamo da je cena šećera pala sa 900 na 400 evra po toni, ali to nas ne interesuje jer su šećerane iz Crvenke i Žablja mnoge kooperante drugih kompanija pridobile višom otkupnom cenom za tri evra po toni, što nije malo. Oni su morali da znaju da li to mogu da finansiraju - kaže Jović.

Iako su ljudi iz šećerana u Crvenki i Šajkašu, obećali da će dati izjave, u poslednjem trenutku su odustali, a tehnički direktor šećerane u Crvenki nije želeo da razgovara. Tihomir Gujaničić, agroservis menadžer, smatra da problemi s likvidnošću ne bi smeli da se prelome preko leđa proizvođača.

- Ove dve šećerane do sada su uredno isplaćivale svoje kooperante i mislim da im to ne bi bio dobar potez, tim pre što su problemi u srpskoj industriji šećera veliki - kaže Gujaničić.

  • šećerana žabalj

    02.09.2014 13:48
    Opet Kole
    Svake godine pred kampanju ista priča, Kole sabotira Žabalj i Crvenku! I u pravu ste, sve to ide preko njegove AIK banke! Trebalo bi pitati Koleta kako je zaradio prve milione, preradio je žuti šećer u tom istom Žablju, i umesto da ga izveze( kao što je bio ugovor) on ga je pustio na domaće tržište i tako oborio cenu šećera.
  • panonius

    02.09.2014 08:46
    Montevideo - bog te video .......
    Možda je šećeraški posao trenutno minus , ali bata kole će da otrese perut sa odela i da krene u neke pruge i lokomotive i vagone .
    Da li su krokodili počeli da se guše ??!! Mnogo bre prljava ta mala bara !!!
  • cole

    02.09.2014 08:44
    cole
    E,Kole,Kole providan si stari stosovi red bi bilo da ih promenis.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.