SVM protiv deklaracije za promenu Ustava
Taj predlog deklaracije inicirala je Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV), a svojim potpisima su ga podržali i poslanici Demokratske stranke (DS) i Nove demokratske stranke (NDS).
"Kako je reč o temi koja je hiljadu puta značajnija od bilo kakvog dnevnopolitičkog poigravanja, mi u tome nismo i nećemo učestvovati. Oni koji su izneli ovaj dokumenat moraće sami o njemu i da glasaju", rekao je Pastor za "Dnevnik".
On je naveo da je SVM-u taj dokument dostavljen kada je za njega već obezbeđena neophodna poslanička podrška, i to uz poruku tipa: "evo, mi imamo dovoljno potpisa pa vi kako hoćete".
Tu inicijativu potpisima su podržala 64 poslanika LSV, DS i NDS. Te tri stranke su tokom avgusta i septembra pregovarale o ulasku NDS-a u vladajuću koaliciju, u kojoj je, pored DS-a i LSV-a, i SVM.
Skupština Vojvodine ima ukupno 120 poslanika. Pastor je rekao da je promena Ustava Srbije svakako nužna, ali do nje neće doći sada, zbog čega je sporan momenat u kojem se deklaracija predlaže, kao i pojedine formulacije iz samog dokumenta, što nanosi štetu ideji autonomije Vojvodine i "stvara konflikt".
Poslanici Demokratske stranke, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Nove demokratske stranke traže da pokrajinska skupština na narednoj sednici zakazanoj za 23. septembar donese deklaraciju o potrebi za pokretanje postupka izmene Ustava Srbije ili donošenje novog ustava.
Kako se navodi u predlogu, deklaracija se donosi "u cilju preciziranja državno-pravnog i demokratskog identiteta Srbije, u cilju određivanja nadležnosti Vojvodine u Ustavu saglasno istorijskom pravu njenih građana, kao i interesima građana Vojvodine i evropske budućnosti Srbije, uz puno poštovanje teritorijalnog integriteta RS i u cilju otvaranja neophodne javne rasprave o ovom pitanju".
U predlogu deklaracije se navodi da se polazi od činjenice "da je APV istorijsko pravo njenih građana, jer je nastala i potvrđena voljom njenih naroda na Skupštini izaslanika naroda Vojvodine u Novom Sadu 30-31. jula 1945. godine, kada su oni jedinstveno odlučili da se Vojvodina kao autonomna pokrajina priključi Srbiji, da je aktuelni Ustav, u odnosu na sadašnje i buduće okolnosti i izazove, nefunkcionalan i da novi Ustav RS mora omogućiti regionalizaciju kao deo procesa decentralizacije", prenosi Dnevnik.
Polazi se i od toga da je "potrebno doneti zakon o finansiranju Vojvodine i da nova ustavna rešenja moraju precizno definisati nadležnosti APV u različitim oblastima".
Podsećamo da je Skupština Vojvodine usvojila prošle godine Deklaraciju o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine.
Komentari 20
Scotch Bonnet
Samo da podsetimo da je promena ustava jedna od vaznih stavki (zahteva) koje ovdasnji politikanti moraju da se ispune kako bi Srbija imala pristup EU.
Đanfranko
Moralista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar