Zrenjanin: Radnici "Jugoremedije" u četvrtak pred kapijom
Pojedinci ih već nazivaju "poslednjim Mohikancima", jer su jedini koji danas pokušavaju da spasu neku zrenjaninsku fabriku, kako ne bi završila neslavno poput brojnih drugih u gradu na Begeju, čiji su radnici vremenom digli ruke od borbe za očuvanje radnih mesta i našli se na ulici. Deo bivših radnika, predvođenih nekadašnjim generalnim direktorom "Jugoremedije" Zdravkom Deurićem, predsednikom Odbora poverilaca Vladimirom Pecikozom i predsednikom Skupštine poverilaca Branislavom Markušem, i dalje su ubeđeni da se ova farmaceutska kuća može vratiti na stare staze slave, bez obzira što je trenutno zamrla proizvodnja u njoj, čak i ona koju je obnovio zakupac pogona i podnosilac plana reorganizacije, novosadska firma "Union medik". Smatraju da je sudbina "Jugoremedije" u rukama države, koja je čak i vlasnik 42 odsto kapitala preduzeća, zbog čega su se u par navrata obraćali i najvišem državnom rukovodstvu.
- Posle nove procene vrednosti imovine utvrđeno je da ne postoji prezaduženost "Jugoremedije" i da fabrika vredi 68 miliona evra. Ukoliko propustimo rokove za reorganizaciju fabrike ona će otići u bankrot, a nakon toga više neće biti moguće tražiti bilo kakvo rešenje, ili bar ne ono koje bi bilo u javnom interesu. I bankrot, kao i reorganizacija koja ne bi uvažila novo činjenično stanje utvrđeno procenom vrednosti kapitala, spadaju u "rešenja" koja odgovaraju isključivo interesima pojedinaca koji hoće da dođu do vredne imovine "Jugoremedije" po bagatelnoj ceni - upozorava predsednik Odbora poverilaca Vladimir Pecikoza.
Bivši suvlasnici kompanije, koji su bez akcija ostali nakon uvođenja stečajnog postupka, a sadašnji poverioci, smatraju da je neophodno sprovesti kvalitetnu reorganizaciju preduzeća. Bankrot bi, s druge strane, bio protiv interesa nekoliko hiljada akcionara, radnika i poverilaca, ali i države, kojoj bi trebalo da je u cilju da sačuva i unapredi vredan privredni subjekt u strateški važnoj industriji, od kog može imati višestruku korist.
- Na sastancima koje smo u međuvremenu održali utvrdili smo da postoji saglasnost svih ključnih poverilaca "Jugoremedije" da fabrika ne sme da ode u bankrot i da ćemo svi najbolje ostvariti svoje ekonomske interese ako ponovo proradi i realizuje svoje kapacitete iskazane u proceni od 68 miliona evra. Jedino ne reaguje država, ni kada treba da štiti javni interes, niti kao vlasnik 42 odsto kapitala. Nismo čak bili ni u mogućnosti da utvrdimo koji je državni organ uopšte nadležan da zastupa interese državnog kapitala preduzeća u stečaju, da li je to Vlada Srbije, Ministarstvo privrede, Agencija za privatizaciju, Akcionarski fond, stečajni upravnik ili neko šesti – navodi predsednik Skupštine poverilaca Branislav Markuš.
Komentari 1
-
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar