"Jezik je postao sredstvo razdvajanja"
Pokrajinski zaštitnik građana ukazao je, povodom 26. septembra - Evropskog dana jezika, da se, uprkos tome što postoje preduslovi za negovanje i održavanje jezičke raznolikosti u Vojvodini, u praksi pokazuje da je jezik postao sredstvo razdvajanja, stvaranja tenzija i dnevno-političkog manipulisanja.
Pokrajinski ombudsman podseća na ranije istraživanje koje je pokazalo da se vršnjačke grupe međusobno odvajaju zbog jezika kojim govore, a time i po nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti.
"Razloge treba tražiti u zanemarivanju višedecenijskog problema kvalitetnog učenja srpskog jezika pripadnika nacionalnih manjina, ali i učenja jezika društvene sredine gde većinu stanovništva čine pripadnici neke od nacionalnih manjina", navodi se u saopštenju pokrajinskog ombudsmana. Mladi nepoznavanjem jezika gube kontakt sa onima koji ne govore njihov jezik, samim tim dolazi do izolacije i nestanka potrebe da se jezik "drugog" nauči, jer komunikacija ne postoji.
Odvojena odeljenja u školama prema nastavnom jeziku, kao i odsustvo aktivnosti koje bi približile učenike koji se međusobno razlikuju prema nacionalnosti, veroispovesti... ne doprinose pospešivanju komunikacije, upoznavanju, niti interkulturalnom razumevanju.
"Jezička raznolikost i služenje sa dva ili više jezika je sredstvo koje može doprineti boljem razumevanju različitih kultura, te je stoga potrebno uložiti mnogo napora kako bi se u Srbiji napravi vidljiv, pozitivan pomak", navodi se u saopštenju.
Komentari 2
v
Jezik je postao sredstvo razdvajanja?
U Vojvodini su sredstvo razdvajanja politicari i crkve koje su se osilile poslednjih godina, nikad to jezik nije bio.
i dođoši!
Sremac
U Vojvodini su sredstvo razdvajanja politicari i crkve koje su se osilile poslednjih godina, nikad to jezik nije bio.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar