Pomozimo malom Ivanu Filipčevu da prohoda
Porodici Filipčev iz Bečeja potrebna je pomoć u lečenju trogodišnjeg sina Ivana za kojeg ima nade da se izbori sa teškom bolešću.
Ivan je dete novinara Kristine i Vlade Filipčeva.
Ovo je pismo majke:
Poštovani,
majka sam trogodišnjaka Ivana Filipčeva, koji ima cerebralnu paralizu i ne poznaje život kakav poznaju druga deca. Ivan je rođen u trojnoj trudnoći, u 28. nedelji, imao je 920 grama; braća blizanci Filip 1.050 grama i Vanja - umro je dva dana nakon porođaja - 1.060 grama.
Kao posledice krvarenja na mozgu i hidrocefalusa, Ivan ima cerebralnu paralizu, kao i deformitet stopala, strabizam i velike poteškoće s hranjenjem (pothranjen je). Uprkos svakodnevnim višesatnim vežbama od četvrtog meseca njegovog života do danas i raznim terapijama, Ivan je i danas praktično nepokretan: ne može da se okrene sa leđa na stomak, ne može da sedi samostalno, ne može da puzi, nema stoprocentnu kontrolu glave, teško koristi ruke.
Od njegovog četvrtog meseca života vežbamo s njim svakodnevno po nekoliko časova. Više od godinu dana smo radili terapiju po Vojti, potom smo ga vodili na Devenj terapiju u Mađarsku, a sada, više od godinu dana, idemo na kineziterapiju jednom ili dva puta nedeljno u Vrbas i kod kuće radimo sa njim svakodnevno po nekoliko časova po istom programu. Od proleća ove godine, na predlog interresorne komisije, idemo kod defektologa, a trebali bismo i kod logopeda i somatopeda, međutim, uprkos predlogu interresorne komisije, ti tretmani se ne obavljaju s njim. Odnedavno idemo na jahanje, a uskoro krećemo i na hidroterapiju.
Tako malo nedostaje da bi se Ivan okrenuo i da bi mogao da puzi i sedi. Ako to postigne, ima nade da će jednog dana možda stati na svoje noge. To "malo" i dalji razvoj, uz svakodnevno vežbanje, mogla bi da mu omogući dvonedeljna delfinska terapija, koja se bazira na pomoći delfina u terapeutskom lečenju i rehabilitaciji. Kod pacijenata sa cerebralnom paralizom ostvareni su značajni napreci u razvoju motoričkih sposobnosti, savlađivanju straha i osamostaljivanju, kao i povećanju samopouzdanja. "Grudva efekat" koji je primećen nakon terapije je da se u mesecima nakon terapije i dalje primećivao napredak.
Jedini terapeut sa prostora bivše Jugoslavije koji se bavi delfinskom terapijom je Nikola Radin (fizioterapeut, manuelni terapeut i pisac). On se bavi delfinskom terapijom od 2008. godine. Zahvaljujući njegovoj organizaciji "Dolphin People", mnoga deca imala su terapiju sa delfinima u delfinarijumu u Antaliji u Turskoj. Da bi Ivan imao mogućnost da ode na delfino-terapiju u Tursku i da radi sa Nikolom Radinom, potrebno je oko 5.500 evra. Mi smo, međutim, u prethodne tri godine potrošili sav novac koji smo imali na Ivanove terapije, i zbog toga se obraćamo i vama da nam pomognete da omogućimo Ivanu da napreduje i da jednog dana možda trči zajedno sa svojim bratom blizancem.
Cena dvonedeljne delfino-terapije u Turskoj, u Antaliji, na institutu za delfino-terapiju je 3.500-3.900 evra, zavisno od perioda u godini (terapija delfinima i fizikalna terapija potom), a ostatak novca bi pokrivao put i dvonedeljni boravak u Antaliji.
Dinarski namenski račun za donacije:
Ivan Filipčev
OTP banka Srbija A.D. Novi Sad
325-9310700693645-84
S poštovanjem,
Kristina Demeter Filipčev,
mama Ivana Filipčeva
Komentari 5
Maja
zderavko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar