Kikinda: Korisnici socijalne pomoći primorani na društveno koristan rad

Žestok revolt u javnosti izazvao je nedavni poziv lokalne samouprave u Kikindi da se akcijama društveno korisnog rada obavezno odazovu lica koja su dobila sredstva iz opštinskog Fonda solidarnosti.
Žestok revolt u javnosti izazvao je nedavni poziv lokalne samouprave u Kikindi da se akcijama društveno korisnog rada obavezno odazovu lica koja su dobila sredstva iz opštinskog Fonda solidarnosti.

U protivnom će na dve godine izgubiti pravo na jednokratnu pomoć za lečenje ili kupovinu lekova od 3.000 do 20.000 dinara, odnosno dva kubika drva za ogrev. Navedeno je da nosioca pomoći, ukoliko nije u mogućnosti da se priključi, može da zameni neko od članova porodice, a u tom dopisu insistira se da budu uključena i deca sa navršenih 15 godina.

Ovaj skandalozni zahtev potpisala je potpredsednica Fonda solidarnosti Aleksandra Majkić, uz opasku da je obavezno poneti nešto od ručnog alata poput motike, grabulja, vila i lopata. "To za decu je greška. Misli se na radno sposobne osobe od 18 godina, nikako mlađe", poručila je kasnije Majkićeva. Ona je potom pojasnila zbog čega imaju ovako striktne zahteve.

"Mislimo da bi sugrađani koji dobijaju bespovratnu pomoć trebalo da se oduže svojoj društvenoj zajednici. Pošto jednokratnu pomoć, kao što je ogrev, ne koristi pojedinac, nego cela porodica, to znači da neko od članova mora da se pojavi. Ukoliko niko nije sposoban da radi, javiće se nadležnoj opštinskoj službi i neće zbog toga imati nikakve posledice", tvrdi potpredsednica tog fonda i dodaje da je odluka da se pridruže grupi opština u Srbiji u kojima se realizuje društveno koristan rad dala dobre rezultate.

Ona kaže da se dešavalo da pojedinci dobijeno ogrevno drvo preprodaju. "To više neće biti moguće. Na osnovu jasno uspostavljenih kriterijuma, 500 najugroženijih porodica sredinom novembra dobiće po dva kubika ogrevnog drveta. Konkurs je otvoren, a već je primljeno 700 zahteva", poručila je ona.

Iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, na čijem je čelu Aleksandar Vulin, rekli su nam da su Zakon o socijalnoj zaštiti i Uredba o radnoj aktivaciji korisnika socijalne zaštite, koja je prošle nedelje usvojena na sednici Vlade Srbije, doneti kako bi se pomoglo tim ljudima, a ne da bi se izrabljivali.

"Ovu samovolju i sopstvena tumačenja lokalne samouprave ne bismo da komentarišemo. To je u nadležnosti Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave. Van svakog razuma je da se ljudi ucenjuju, da im se nakon date pomoći određuju nova pravila i da se ona odnose na sve članove porodice, a ne, kako bi trebalo, samo na nosioca prava na pomoć", rekli su iz ministarstva i naglasili da je potpredsednica Fonda morala da nabavi alat i bezbedne uslove rada.

Ministarka Kori Udovički naglašava da nema veze sa ovim slučajem. "Ne može to da bude u nadležnosti mog ministarstva. Nijednim našim zakonom nisu regulisani poslovi u oblasti socijalne politike", rekla je za Kurir Udovički.

  • TataBrada

    27.10.2014 06:50
    ISTINA
    Ne radi se o socijalnoj pomoći, već o sredstvima Fonda solidarnosti. Lokalna sredstva, lokalna uredba, lokalna pravila. Neko je u startu preneo pogrešnu informaciju.
  • Dragan

    26.10.2014 18:22
    Pravedno
    Tekst vam je malo tendenciozan, zašto korisnici socijalne pomoći i Fonda solidarnosti ne bi radili da se oduže ovom društvu koje im daje tu pomoć. Zašto da plaćamo gotvane koji bi samo da uzimaju od države. I tačno je sve što je napisao Joksim, Romi u Kikindi su privilegovani. Otkrivena je jedna grupa bogatih Roma koja je dolazila svojim besnim kolima, parkirali se blizu Centra za socijalni rad preoblačili se u rite i išli u Centar da mole za pomoć iako im uopšte nije bila potrebna.
  • e.d

    26.10.2014 10:14
    odg.Joksimu
    Slazem se sa tobom,ali neces videti nikada te sto voze auta i nose krpice da ce se odazvati.Iz nekog razloga $ ih i ne traze...ona najugrozeniji ce biti primorani na taj rad,a te sto pominjes neko cuva.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.

Nove takse u Inđiji zabrinule ugostitelje

Povećanje naknade za korišćenje javnih površina koje se predviđa u proseku od 15%, izaziva nezadovoljstvo, posebno među malim ugostiteljima u centru grada jer se na njih odnosi povećanje od 33%.