Pomoć za vantelesnu oplodnju za drugo, treće i četvrto dete
Pomoć važi onim parovima koji ne mogu da postanu roditelju na drugi način. Uslov je da već imaju jedno dete, bez obzira na to da li je začeto vantelesno ili prirodnim putem, da li je zajedničko ili pripada jednom od partnera, kao i da žive u Vojvodini minimum godinu dana.
Zainteresovani par treba da popuni prijavu na sajtu Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, a ukoliko dobije saglasnost komisije Klinike za ginekologiju i akušerstvo, u roku od tri nedelje može da zakaže prvi pokušaj vantelesne oplodnje na jednoj od 12 državnih i privatnih klinika koje imaju dozvolu Ministarstva zdravlja. Gornja starosna granica za žene je 44 godine.
U novosadskom porodilištu Betanija vantelesnu oplodnju radi tim stručnjaka, a čine ga ginekolozi i embriolozi. Oni koriste savremenu opremu, a u planu je nabavka još aparata, kao i opremanje laboratorije u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine u Novom Sadu, gde će se raditi genetske analize embriona pre usađivanja u matericu.
"Embrioskop, odnosno sistem za kontinuirano praćenje embriona od momenta oplodnje, pa sve do dana transfera, omogućava nam da pratimo pravilan rast embriona. Na osnovu tog amožemo selektovati embrion koji je najpotentniji i ima najveću šansu za impantaciju", rekla je biolog-embriolog Jelena Vukosavljević iz Klinike za ginekologiju i akušerstvo.
Do kraja godine finansiraće se vantelesna oplodnja za 80 parova. Od 1. januara 2015. godine biće obezbeđeno sto miliona dinara za još 500 njih.
Program vantelesne oplodnje jednoglasno je usvojen u pokrajinskoj Skupštini. Za njega su glasali i poslanici vladajuće koalicije i poslanici opozicije.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar