Škole najređe prijavljuju zlostavljanje dece
U Novom Sadu je, pritom, podneto 154 prijave Centru za socijalni rad na zlostavljanje i zanemarivanje dece, a od tog broja su škole uputile pet prijava, a sve zdravstvene službe ukupno 11. Najveći broj prijava u Novom Sadu potiče od srodnika dece žrtava, potom od policije, pa centara za socijalni rad koji sami otkriju nasilje.
Uočljiv je i podatak da nijedna prijava u novosadskom centru nije evidentirana od samog deteta žrtve zlostavljanja i zanemarivanja. Naknadno saznanje centara za socijalni rad da je neko dete bilo ili jeste zlostavljano dolazi prekasno, ali centri ne mogu sami da utiču na smanjenje broja zlostavljane dece. Oni reaguju tek po prijavi građana i nadležnih institucija, a kada to izostane i ne znaju da je neko dete žrtva nasilja u spostvenoj porodici.
Upravo zbog toga bi građani trebalo da prijavljuju slučajeve sumnje na zanemarivanje, emocionalno ili fizičko zlostavljanje dece ili ako su zabrinuti za stanje i uslove života nekog deteta. Prema Porodičnom zakonu, građani, rođaci deteta ili starija deca imaju obavezu da svoje sumnje na zlostavljanje i zanemarivanje deteta prijave nekoj od relevantnih službi ili policiji.
Pokrajinski zavod za socijalnu zaštitu analizirao je podatke centara za socijalni rad u Vojvodini u prvih osam meseci ove godine, prema kojima je prijavljeno 757 slučajeva zlostavljanja i zanemarivanja dece. U šest centara, odnosno opština u Vojvodini, nije prijavljen ni jedan slučaj. Devojčice čine 52,4 odsto, a dečaci 47,6 odsto od ukupnog broja žrtava zlostavljanja i zanemarivanja dece. Među decom žrtvama, najbrojniji su oni od 11 do 15 godina, a uočena je i pravilnost da se sa porastom uzrasta povećava udeo devojčica žrtava u odnosu na dečake.
Fizičko i psihičko, emocionalno nasilje, a zatim zanemarivanje dece su dominantni oblici nasilja u Vojvodini, što je u saglasnosti sa podacima koji se tokom godine evidentiraju u centrima za socijalni rad o žrtvama porodičnog nasilja. Slučajeve zlostavljanja i zanemarivanja dece u Vojvodini najčešće prijavljuju srodnici žrtava. Pokrajinski zavod za socijalnu zaštitu ističe da je upozoravajući podatak o malom broju prijava zlostavljane i zanemarene dece od predškolskih i zdravstvenih ustanovs. To tim pre kad se ima u vidu da deca predškolskog uzrasta čine 40 odsto ukupnog broja žrtava i da se taj uzrast u literaturi navodi kao jedan od kriterijuma visokog rizika u slučaju sumnje na zlostavljanje i zanemarivanje.
Mada je i brojka od 757 zabeleženih slučajeva zlostavljanja dece u Vojvodini u prvih osam meseci ove godine velika, bez sumnje je da je ona u stvarnosti mnogo veća. Međutim, prijavljivanje tih slučajeva centru za socijalni rad prethodi otkrivanje zlostavljanja i zanemarivanja dece, što je prvi i najosetljiviji korak u procesu zaštite dece.
Komentari 2
boco
dete mi ide u osnovnu skolu u novom sadu i razredna ih je u trenutku slabosti nazivala idiotima, kretenima, pokvarenjacima, plakala je , napustila cas i sutradan nije dosla u skolu, nakon dva dana trazi od njih izvinjenje a pritom kaze da ona nema nameru njima da se izvini.
da su roditelji malo sloznoji i angazovaniji mogli bi mnogo da urade da se situacija poboljsa, ali ne zameranjem kao stite svoju decu da nemaju problema a sve se lomi na deci
psiholozi i pedagozi po skolama popunjavaju kojekakve nametnute im obrasce a najmanje se bave decom
skolstvo mnam je u katastrofalnoj situaciji isto kao i drustvo
bracala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar