Kikinda: Iznenada palo 120 otkaza
Naime, odlaskom ove fabrike u stečaj svih 600 zaposlenih potpisalo ugovor o radu, u kojem stoji da je zaposleni radno angažovan dok za njegovim radom postoji potreba, saznajemo od Zorana Sredojeva, predsednika "Nezavisnog" sindikata fabrike a.d "Toza Marković" u stečaju.
"Svake godine u ovo vreme, od kada je fabrika privatizovana, zaustavlja se peć za proizvodnju crepa. Tada prestaje potreba za određenim brojem radnika, koji su do ove godine odlazili kući dok ista peć krajem februara ne počne ponovo s radom. Ove godine, s obzirom na to da je fabrika u stečaju, svi ti radnici biće prijavljeni Filijali Nacionalne službe za zapošljavanje i dobijaće određenu novčanu nadoknadu u zavisnosti od godina staža", rekao je Sredojev.
Predsednik drugog sindikata "Nezavisnost" Branislav Tatić kaže da je među prvima dobio otkaz.
"Očekivalo se da će biti zatvoren jedan pogon, kao i svake zime, ali umesto prinudnog odmora ljudi dobijaju otkaze. Mnogi od njih nisu iskoristili slobodne dane i godišnji odmor, što je protivzakonito. Sumnjam da će pogon biti ponovo otvoren, jer se tu u Pogonu 7 proizvodi crep 333 ili 'velika Kikinda', i ta proizvodnja prebačena je u deo fabrike u kojem su se do sada pravili specijalni komadi crepa. Ovaj crep je natraženiji i nema ga na lageru. Drugi problem je nedostatak gline. Sa postojećeg iskopa sirovine ima za proizvodnju do kraja godine, a kako nije otkupljeno novo zemljište ne znam kako će se proizvoditi", rekao je Tatić.
Oni koji su na spisku za otkaz imaju pravo da tuže fabriku zbog neiskorišćenih godišnjih odmora. Kako je fabrika duže od sedam meseci u stečaju zaposleni imaju pravo na pun godišnji odmor - 20 radnih dana. Ukoliko se odmor ne iskoristi firma ima obavezu da ga isplati zaposlenom.
"Bio sam u inspekciji rada, jer niko od zaposlenih nije dobio rešenje o otkazu, a ljudima je rečeno da ne dolaze na posao, tako da su mnogi otišli kući bez ikakvog rešenja. Ukoliko se ne pojavite za tri dana smatra se da ste dali otkaz. S obzirom na to da sam potegao ovo pitanje prvi u fabrici sam dobio rešenje o otkazu", naveo je Tatić.
Sindikalci ističu da u "Tozi Markoviću" trenutno radi jedan pogon od tri koliko ih je bilo u funkciji za proizvodnju crepa. Proizvodnja pločica je u istom nivou već nekoliko godina. O pripremljenom planu reorganizacije poverioci se neće izjasniti pre aprila, kada se očekuje novo ročište u Privrednom sudu u Zrenjaninu.
Fabrika crepa najviše duguje "Srbijagasu" - oko 20 miliona evra, što je stari dug nastao pre stečaja. I dve banke su veliki poverioci. Planom reorganizacije predviđeno je i da fabrika ima 605 zaposlenih te ukoliko se on usvoji, mora se popuniti taj broj, tako da, za sada, ima izgleda da se neki radnici "Toze" vrate na posao.
Inače, svi zaposleni su na minimalcu koji se redovno isplaćuje. Fabrika je od aprila ove godine u radnom stečaju koji je pokrenula Erste banka a.d. Novi Sad a protiv plana reorganizacije tada je bio upravo "Srbijagas".
Fabrika "Toza Marković" privatizovana je pre više od 10 godina, a većinski vlasnik je beogradska firma "ITH".
Komentari 1
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar