Kikinda: Sprečiti da stranke i tajkuni kupe medije
"Ne postoje garancije i mehanizmi da se ispita poreklo imovine onih koji žele da kupe medije", rekao je Sejdinović na konferenciji "Kultura i etika u medijima" u Kikindi.
Predsednik Upravnog odbora Asocijacije medija Zoran Sekulić upozorio je na dramatičan pad tiraža štampanih medija u Srbiji i naveo da 12 dnevnih novina u Srbiji dnevno proda 500.000 primeraka, dok je pre tri godine ta cifra iznosila 750.000 primeraka.
On je ocenio da tiraž novina pada ne samo zbog ekonomske krize i zbog činjenice da reklamno tržište vredi svega 140 miliona evra, već i zato što štampa dramatično gubi kredibilitet.
"Zato jedna od kapitalnih stvari jeste da nastojimo da povratimo poverenje javnosti u štampane medije", rekao je Sekulić. On se založio za samoregulaciju i za poštovanje Saveta za štampu, ali je naveo da nadležnost tog tela prihvata manje od 10 odsto štampanih medija u Srbiji. On je naveo da u Srbiji ima 1.336 medija, od čega su 79 javna preduzeća, koja su uzimala 87 odsto državnog novca plasiranog u medije, koji ukupno iznosi oko 25 miliona evra.
Glavni urednik Novinske agencije Beta Ivan Cvejić rekao je da je moguće da će neki mediji posle privatizacije prestati da postoje, ali je ocenio da novi medijski zakoni nisu okidač koji ih je ubio.
"Ti mediji koji tek treba da se privatizuju će se teško prebaciti na razmišljanje da moraju da konkurišu za novac koji dolazi iz javnih izvora. Plašim se da oni nisu spremni na to, za razliku od privatnih medija koji se projektima i konkursima bave već decenijama", rekao je Cvejić.
Dodao je da se raduje što će Novinska agencija Beta konačno imati relativno fer uslove za utakmicu na tržištu, nakon što država izađe iz vlasništva nad agencijom Tanjug.
Predsednik Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije Petar Jeremić rekao je da sloboda javnog izražavanja ne podrazumeva slobodu od odgovornosti, kao što se danas to često shvata u tabloidnim medijima.
Potpredsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Dragan Janjić ocenio je da je danas jako loša situacija sa medijskim slobodama u Srbiji.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar