NIS uplaćuje sve manje za rudnu rentu

Naftna industrija Srbije (NIS) uplaćuje Vojvodini i lokalnim samoupravama sve manje na ime rudne rente, iako zvanični izveštaji pokazuju da ta kompanija istovremeno povećava obim proizvodnje domaće nafte i gasa, piše Vojvodjansko-istraživački centar (VOICE), pozivajući se na dokumentaciju.
Naftna industrija Srbije (NIS) uplaćuje Vojvodini i lokalnim samoupravama sve manje na ime rudne rente, iako zvanični izveštaji pokazuju da ta kompanija istovremeno povećava obim proizvodnje domaće nafte i gasa, piše Vojvodjansko-istraživački centar (VOICE), pozivajući se na dokumentaciju.

Prema podacima Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine, NIS je u budžet Vojvodine 2014. godine uplatio 224,9 miliona dinara na osnovu eksploatacije mineralnih sirovina na teritoriji Vojvodine, dok je u 2013. godini po istom osnovu ta kompanija uplatila 236,3 miliona dinara, a 2012. 271,7 miliona dinara.

Na ime rudne rente, vojvođanskim lokalnim samoupravama je u toku 2014. godine uplaćeno 1,13 milijarde dinara, u toku 2013. godine 1,18 milijardi dinara, dok je u 2012. godini NIS ovim nivoima vlasti uplatio 1,36 milijardi dinara.

U isto vreme, NIS je u prethodne tri godine od prodaje vojvođanskih resursa zaradio oko 245 milijardi dinara, dok je Vojvodini i njenim lokalnim samoupravama u tom periodu uplatio ukupno 4,4 milijarde dinara. NIS je, u godini kada je platio za oko 11 odsto manji iznos za rudnu rentu, odnosno 2013. godine, povećao obim proizvodnje domaće nafte i gasa za dva odsto.

NIS u Srbiji ima povlašćen položaj i, umesto zakonom predviđenih sedam odsto, za eksploataciju mineralnih sirovina, takozvanu rudnu rentu, plaća tri odsto na osnovu "Energetskog sporazuma" između Srbije i Rusije.

Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima predviđa da, kada se eksploatacija mineralnih sirovina vrši na teritoriji Vojvodine, 40 odsto ostvarenih sredstava predstavljaju prihod budžeta Srbije, isto toliko je prihod budžeta lokalne samouprave na čijoj teritoriji se vrši eksploatacija, deset odsto je prihod budžeta Vojvodine i isto toliko je sopstveni prihod Ministarstva rudarstva i energetike.
  • Sivi Vrabac

    18.01.2015 16:41
    Pala je cena. Izvadjena nafta vredi manje dolara, pa je i nadoknada manja.
  • 18.01.2015 16:23
    Vojvodino ala si propala pod Srbijom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

"Carska bašta" ipak ne ide u stečaj

Sud u Zrenjaninu doneo je rešenje kojim se utvrđuje da je Proveg Opovo povukao predlog za pokretanje stečajnog postupka nad firmom "Carska bašta" za veleprodaju voća i povrća i gajenje povrća.