Prvi semafor na svetu, koji se nalazio u Londonu, napunio je 150 godina.
Uprkos tome što se semafor danas uzima zdravo za gotovo, pre 150 godina sve važnije saobraćajne pravce i raskrsnice regulisali su policajci, da bi se sve to promenilo 1868. godine, kada je prvi semafor postavljen u Londonu, ispred Vestminsterske palate, piše BBC.
Sa više od 1.000 pogibija na londonskim ulicama početkom druge polovine 19. veka, nadležni su morali nešto da urade kako bi doveli u red prestoničke saobraćajnice, a železnički inženjer Džon Pik Najt znao je rešenje.
Kako se navodi, imajući u vidu pronalazačevo zvanje, ne iznenađuje činjenica da je prvi semafor neodoljivo podsećao na železničku signalizaciju, a imao je i pokretne ruke, koje je manuelno, pomoću poluga, kontrolisao policajac. Za noćni režim tu su bile crvene i zelene gasne lampe.
"Direktna kontrola kretanja, 'stani, kreni', nije se baš dopala viktorijanskom liberalnom društvu", kaže Dejvid Runi sa Univerziteta u Londonu.
Ipak, "karijera" prvog semafora bila je kratka, jer je posle samo mesec dana rada, curenje gasa izazvalo seriju eksplozija u kojima je jedan policajac pretrpeo ozbiljne povrede. Od tada, London je čekao više od pola veka na električne semafore, koji su sredinom dvadesetih godina došli iz SAD i počeli da se postavljaju na brojnim saobraćajnicama u gradu.
Moderni električni semafori su američki izum, a prvi semafor sa crvenim i zelenim svetlima postavljen je 1912. u Solt Lejk Sitiju. Osmislio ga je policajac Lester Vajer, navodi se i dodaje da je u istom gradu, pet godina kasnije, počeo da radi i prvi umreženi sistem semafora, kojim se upravljalo sa jednog mesta i koji je regulisao saobraćaj na šest raskrsnica.
Automatska kontrola umreženih raskrsnica je uvedena marta 1922. u Hjustonu, u Teksasu.
Prvi semafor koji je regulisao saobraćaj u sva četiri smera na raskrsnici, i sa tri boje, napravljen je 1920. godine u Detroitu.
Kako prenosi RTS, po odluci Uprave Grada Beograda, prvi semafor u Srbiji postavljen 4. novembra 1939. godine na raskrsnici današnjih ulica Bulevar kralja Aleksandra, Kneza Miloša (tadašnja Kralja Ferdinanda) i Takovske. Taj semafor regulisao je saobraćaj od 7 do 22h, a do 23h je bilo uključeno samo žuto svetlo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Danska inicijativna grupa Denmarkification predložila je da kraljevina kupi saveznu državu Kaliforniju kao odgovor na težnju predsednika Donalda Trampa da pripoji Grenland SAD.
Tokom pripremnih radova za ozelenjavanje Trga Pjer Ronodel u Bordou, u arheološkim iskopavanjima koja je pokrenuo taj francuski grad, otkriveno je devet sarkofaga koji datiraju od 5. do 8. veka.
Poljoprivrednik Ahmet Karabela (78) iz okruga Suluova u Amasiji, u Turskoj, iskopao je sam sebi grobno mesto za života kako nikoga ne bi opterećivao kada bude umro, a noću u njemu spava.
Violina koju je 1714. godine napravio legendarni Antonio Stradivari - otac "stradivarijusovih" violina - prodata je danas na aukciji u Njujorku za 11,3 miliona dolara.
Kineski graditelji postigli su značajan podvig pošto su prvi u svetu asfaltirali deonicu puta bez ijednog radnika angažovanog na tom poslu, već samo uz pomoć mašina-dronova.
Kada su vlasti odlučile da na području gde se nalazi njegova kuća u kineskom gradu Huludao izgrade nov auto-put, Kinezu Huangu Pingu su ponudili nešto više od 200.000 evra da se odseli.
Pravougaonu građevinu otkrili su istraživači Austrijske akademije nauka u Svinjaričkoj Čuki i smatra se da to otkriće baca novo svetlo na period rane poljoprivrede ali i period neolita.
Japanac star 34 godine u nedelju je stigao u Kejptaun, gde je završio više od 6.000 kilometara dugo putovanje rikšom od Kenije do Južnoafričke Republike.
Profesori sa Univerziteta u Trentu su proučavali ponašanje mrava kako bi razumeli kako se ovi insekti efikasno kreću bez ometanja čak i u velikim grupama.
Retko otvaranje biljke koja ima miris trulog mesa privuklo je stotine posetilaca u staklenik u Sidneju, gde su čekali u redovima po tri sata kako bi videli trenutak njenog cvetanja, preneo je AP.
Mermerna statua žene, za koju se veruje da je stara više od 2.000 godina, pronađena je u kanti za smeće u blizini Soluna, saopštila je policija tog grada.
Prazna kartonska kutija za "Izvorsku vodu Pekam", koja je korišćena kao rekvizit u jednoj od najpoznatijih epizoda serije "Mućke", prodata je na aukciji za sedmostruko višu cenu od očekivane.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar