Ako mislite da grom nikad ne udara dva puta na isto mesto, s vama se neće složiti oni koji žive u blizini najelektričnijeg mesta na svetu.
Foto: Pixabay
Čak hiljadu puta u sat vremena sevnu munje iznad jezera Marakaibo u Venecueli. Takav fenomen poznat je po nekoliko različitih naziva, kao svetionik Marakaibo, Katatumbo munje ili "večna oluja".
Međutim, na mestu gde se reka Katatumbo susreće s jezerom Marakaibom u proseku je 260 olujnih dana u godini, dok po kvadratnom kilometru ovde udari 250 munja tokom godine.
Zbog toga je jezero prozvano mestom s najvećom koncentracijom munja na svetu, zbog čega je i završilo u Ginisovoj knjizi rekorda.
Oluje svoj vrhunac dostižu u oktobru, kad se iznad Katatumbe može videti u proseku 28 munja svakog minuta, a noćno nebo je redovno osvetljeno po devet sati zbog hiljadu munja koje stvaraju prirodni elektricitet.
Budući da ovde dosad nije potvrđena nijedna naučna teorija zbog čega nastaju munje, Katatumbov svetlosni spektatkl se pripisuje moćnoj kombinaciji topografije i vetrova.
"Pojavu tolikog broja munja moguće je povezati s terenom, odnosno zbog kombinacije padina planinskih lanaca i zakrivljene obale. Nepravilan teren može pomoći u generisanju vetrova i grejanju ili hlađenju što može podstaći oluje", objašnjava dr Danijel Sesil iz Globalnog hidrološkog i klimatskog centra za munje.
Katatumbo munje toliko jako svetle da se mogu videti čak i sa udaljenosti od 400 kilometara, pa su one mornarima nekada služile i kao navigacija.
Metereološke podatke 17 godina prikuplja i snima satelit Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM), zajednički projekat NASA-e i japanske agencije za istraživanje vazdušnog prostora koji ima postavljene senzore za snimanje munja na tropskom nebu. Uz pomoć tako prikupljenih podataka naučnici su napravili kartu svetskih "najmunjevitijih" mesta.
Sve dok nisu prikupljeni podaci, planinsko selo Kifuka u Kongu u središnjoj Africi smatralo se "najelektričnijim mestom" na svetu. Tamo je, naime, bljesnulo 158 munja po kvadratnom kilometru svake godine.
No, prema službenim podacima NASA-e iz prošle godine, dolina Bramaputra daleko u istočnoj Indiji ima najveći postotak munjevitih bljeskova u vremenu između aprila i maja tj. na početku sezone monsuna, piše BBC.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Violina iz 18. veka koju je izradio poznati italijanski majstor instrumenata Antonio Stradivari tokom svog "zlatnog doba" ide na aukciju sledećeg meseca.
Restauratori gotske crkve u Nemačkoj otkrili su blago skriveno u šupljoj nozi crkvene statue koje je bilo izgubljeno pre skoro 400 godina a koje se sastoji od četiri vreće zlatnog i srebrnog novca.
Drevni lokalitet Rudžim el-Hiri ("Točak duhova") na Golanskoj visoravni u jugozapadnoj Siriji, predstavlja čudo od spomenika - za koji se smatralo da je prvobitno služio kao astronomska opservatorija.
Naučnici su identifikovali dve ključne faze u kojima se pre oko šest miliona godina odvijao proces poznat kao Mesinska kriza saliniteta, tokom kog je umalo došlo do isparavanja Sredozemnog mora.
Najstarija osoba na svetu je 117-godišnja Brazilka, časna sestra Ina Kanabaro, saopštila je organizacija LongeviQuest koja prati osobe starije od 100 godina širom sveta.
Kuća u američkom gradu Albukerki koja je postala poznata zahvaljujući američkoj TV seriji "Breaking Bad" ili "Čista hemija" oglašena je za prodaju za četiri milona dolara.
Srpska mitologija obiluje fascinantnim pričama i legendama o bićima koja su vekovima bila deo narodnih verovanja a ta bića su istovremeno uterivala strah u kosti i budila maštu naših predaka.
Nova društvena igra smeštena u pozadini oružanog sukoba oko Tajvana, koja poziva igrače da učestvuju u imaginarnoj kineskoj invaziji za 20 godina, trebalo bi da bude objavljena u januaru 2025.
Komentari 1
...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar