Ako mislite da grom nikad ne udara dva puta na isto mesto, s vama se neće složiti oni koji žive u blizini najelektričnijeg mesta na svetu.
Foto: Pixabay
Čak hiljadu puta u sat vremena sevnu munje iznad jezera Marakaibo u Venecueli. Takav fenomen poznat je po nekoliko različitih naziva, kao svetionik Marakaibo, Katatumbo munje ili "večna oluja".
Međutim, na mestu gde se reka Katatumbo susreće s jezerom Marakaibom u proseku je 260 olujnih dana u godini, dok po kvadratnom kilometru ovde udari 250 munja tokom godine.
Zbog toga je jezero prozvano mestom s najvećom koncentracijom munja na svetu, zbog čega je i završilo u Ginisovoj knjizi rekorda.
Oluje svoj vrhunac dostižu u oktobru, kad se iznad Katatumbe može videti u proseku 28 munja svakog minuta, a noćno nebo je redovno osvetljeno po devet sati zbog hiljadu munja koje stvaraju prirodni elektricitet.
Budući da ovde dosad nije potvrđena nijedna naučna teorija zbog čega nastaju munje, Katatumbov svetlosni spektatkl se pripisuje moćnoj kombinaciji topografije i vetrova.
"Pojavu tolikog broja munja moguće je povezati s terenom, odnosno zbog kombinacije padina planinskih lanaca i zakrivljene obale. Nepravilan teren može pomoći u generisanju vetrova i grejanju ili hlađenju što može podstaći oluje", objašnjava dr Danijel Sesil iz Globalnog hidrološkog i klimatskog centra za munje.
Katatumbo munje toliko jako svetle da se mogu videti čak i sa udaljenosti od 400 kilometara, pa su one mornarima nekada služile i kao navigacija.
Metereološke podatke 17 godina prikuplja i snima satelit Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM), zajednički projekat NASA-e i japanske agencije za istraživanje vazdušnog prostora koji ima postavljene senzore za snimanje munja na tropskom nebu. Uz pomoć tako prikupljenih podataka naučnici su napravili kartu svetskih "najmunjevitijih" mesta.
Sve dok nisu prikupljeni podaci, planinsko selo Kifuka u Kongu u središnjoj Africi smatralo se "najelektričnijim mestom" na svetu. Tamo je, naime, bljesnulo 158 munja po kvadratnom kilometru svake godine.
No, prema službenim podacima NASA-e iz prošle godine, dolina Bramaputra daleko u istočnoj Indiji ima najveći postotak munjevitih bljeskova u vremenu između aprila i maja tj. na početku sezone monsuna, piše BBC.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Naučnici sa Istanbulskog univerziteta otkrili su novu bakterijsku vrstu pod nazivom "Facivitalis Istanbulensis" u uzorcima avionskog goriva, prenosi Anadolija.
Drevne egipatske mumije su uglavnom mirisale "drvenasto", "začinjeno" i "slatko", prema istraživanju objavljenom u "Journal of the American Chemical Society".
Danska inicijativna grupa Denmarkification predložila je da kraljevina kupi saveznu državu Kaliforniju kao odgovor na težnju predsednika Donalda Trampa da pripoji Grenland SAD.
Tokom pripremnih radova za ozelenjavanje Trga Pjer Ronodel u Bordou, u arheološkim iskopavanjima koja je pokrenuo taj francuski grad, otkriveno je devet sarkofaga koji datiraju od 5. do 8. veka.
Poljoprivrednik Ahmet Karabela (78) iz okruga Suluova u Amasiji, u Turskoj, iskopao je sam sebi grobno mesto za života kako nikoga ne bi opterećivao kada bude umro, a noću u njemu spava.
Violina koju je 1714. godine napravio legendarni Antonio Stradivari - otac "stradivarijusovih" violina - prodata je danas na aukciji u Njujorku za 11,3 miliona dolara.
Kineski graditelji postigli su značajan podvig pošto su prvi u svetu asfaltirali deonicu puta bez ijednog radnika angažovanog na tom poslu, već samo uz pomoć mašina-dronova.
Kada su vlasti odlučile da na području gde se nalazi njegova kuća u kineskom gradu Huludao izgrade nov auto-put, Kinezu Huangu Pingu su ponudili nešto više od 200.000 evra da se odseli.
Pravougaonu građevinu otkrili su istraživači Austrijske akademije nauka u Svinjaričkoj Čuki i smatra se da to otkriće baca novo svetlo na period rane poljoprivrede ali i period neolita.
Japanac star 34 godine u nedelju je stigao u Kejptaun, gde je završio više od 6.000 kilometara dugo putovanje rikšom od Kenije do Južnoafričke Republike.
Profesori sa Univerziteta u Trentu su proučavali ponašanje mrava kako bi razumeli kako se ovi insekti efikasno kreću bez ometanja čak i u velikim grupama.
Retko otvaranje biljke koja ima miris trulog mesa privuklo je stotine posetilaca u staklenik u Sidneju, gde su čekali u redovima po tri sata kako bi videli trenutak njenog cvetanja, preneo je AP.
Mermerna statua žene, za koju se veruje da je stara više od 2.000 godina, pronađena je u kanti za smeće u blizini Soluna, saopštila je policija tog grada.
Komentari 1
...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar