Njima se upravljalo ručno, a bili su aktivni samo noću.
Prvi semafori na struju uvedeni su u Detroitu u SAD-u 1912. godine. Policajac Lester Vajr služio se kutijom sa svetlima u dve boje (crveno za stani i zeleno za kreni) i zvoncem kojim je upozoravao pešake kada će se izmeniti.
Do uvođenja treće boje došlo je 1920, takođe u SAD-u. Policajac Vilijam Pots uveo je treću boju - ćilibarsku, koju je kasnije zamenila žuta.
Crvena svetlost ima najdužu talasnu dužinu, što znači da se manje raspršuje nego druge boje. Crvena je boja, dakle, izabrana jer najviše privlači pažnju.
Zelena je boja prvobitno na železnicama upotrebljavana kao znak za oprez, dok je bela označavala "kreni". Ipak, bela je ukinuta kada se ispostavilo da je vozači mogu pomešati sa uličnim svetiljkama.
Žuta je konačno prihvaćena kao znak za oprez jer je primetljivija od zelene, ali nije toliko izražena kao crvena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar