Pola veka od prve epizode Pajtonovaca
"A sada nešto potpuno drugačije" – jedna je od čuvenih replika koja danas slavi 50. rođendan. Pre isto toliko godina, Bi-Bi-Sijeva publika, u večernjem terminu, prvi put je gledala danas čuvene Pajtonovce.
"Ključna stvar u celoj priči je što se oni nisu skupili tek tako, nego su ih skupili na Bi-Bi-Siju jer su oni već nešto radili. I onda ih je neki tim urednika spojio i rekao hajde da pokušamo i da sa njima objavimo nešto zajedničko i onda su im ostavili odrešene ruke“, priča za RTS reditelj Milorad Milinković.
Tada je to bila jedna od retkih prilika koju je britanska nacionalna televizija dala mladim ljudima. Šansu da se okušaju u zabavnom programu iskoristili su tek svršeni studenti Oksforda i Kembridža.
"U drugoj polovini 60-ih godina britanska televizija i film su se mučili i svi sadržaji su ličili jedni na druge. I onda su došli oni sa tom svojom revolucionarnom, anarhičnom koncepcijom. Novom koncepcijom komedije i humora, punom apsurda, otkačenosti, iščašenosti i to je u prvom momentu bilo možda zbunjujuće“, seća se Aleksandar Saša Erdeljanović, upravnik Arhiva Jugoslovenske kinoteke.
Za urednike Bi-Bi-Sija bilo je zbunjujuće i to kako je mladalačko ludiranje, kako su nazivali Pajtonovce, osvojilo publiku.
"Nema klasičnog dramskog toka, nema naracije, nema glavnog junaka. To je jedan koloplet, jedan galimatijas skečeva", kaže za RTS Erdeljanović.
Milinković dodaje da što se njihovog humora tiče tu uopšte nije bilo zaštićenih što će reći da su se rugali svemu što im je palo na pamet.
"Krenuli su od istorijskih ličnosti pa su se zatim rugali vladi, ministrima, kraljevskoj porodici, vojsci, crkvi. U njihovim skečevima je bilo puno nasilja i seksa, praktično sve čemu se moglo nasmejati", napominje Erdeljanović.
Krajem 60-ih Pajtonovci su počeli da menjaju istoriju britanske televizije. Snimljeno je 45 emisija koje su emitovane u nekoliko ciklusa od oktobra 1969. do početka 1975. godine. Ipak, ova humoristička trupa svetsku popularnost počela je da stiče decenijama kasnije, a bili su i inspiracija, ali i uzor novim generacijama komičara.
"Apsolutno se slažem da bi Top-lista nadrealista mogla da se nazove pandanom Monti Pajtona odnosno da je to neka balkanska verzija, jer je opet to ista stvar – neobuzdan humor koji bi mogao da se nazove tako i nikog ne štedi", ocenio je Milinković.
Neobuzdan humor nisu prikazali samo na televiziji. Usledile su i njihove predstave, filmovi, knjige, ploče, video-igre. Sve to učinilo je da Pajtonovci i posle pola veka ostanu neprevaziđeni.
Komentari 5
Urke
https://youtu.be/JrsB1RfksEA
Toliko
filmofil
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar