Nakon prevoda "Malog princa", stručnjak za jezike iz "Zvezdanih staza" Liven L. Liter sada je preveo poznatu nemačku priču za laku noć na klingonski.
Knjiga "Lepo spavaj, mali vuče" objavljena je na jeziku aliena, rekao je nastavnik klingonskog.
Prevod je dostupan i kao audio knjiga.
"To mi pruža dokaz da klingonski može lepo da zvuči", rekao je Liter.
Priča Ulriha Renca i Barbare Brinkman već je prevedena na više od 50 jezika.
Na klingonskom se priča zove "Qongchu', ngavyaw' mach".
Liter je kazao da je želeo da pokaže da "to nije samo jezik koji se može koristiti u 'Zvezdanim stazama' kako bi se objasnile ratne situacije".
Nedavno je Liter dobio Nagradu za naučnu fantastiku, u kategoriji najboljeg prevoda na nemački, na Berlinskom sajmu knjiga, za prevod "Malog princa" Antona de Sent-Egziperija.
"Klingonski funkcioniše čak i u pričama za laku noć", rekao je Liter, koji je uključen u razvijanje klingonskog jezika oko 20 godina.
Klingonski jezik osmislio je američki lingvista Mark Okrand.
Prema Literu, klingonski jezik ima oko 4.000 reči, a nove se dodaju svake godine.
Liter svake godine drži kurs klingonskog u Sarbrukenu na zapadu Nemačke.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Jedan muškarac i njegov sin nedavno su uhapšeni u Francuskoj zato što su za tri godine prevarili oko 40 restorana u Var departmanu na Azurnoj obali, koristeći dobro osmišljenu taktiku.
Nacionalni registar zvučnih zapisa objavio je novu listu za 2025. godinu, a na njoj su i neki "štreberski" zvukovi koji će biti ovekovečeni u Kongresnoj biblioteci.
Marijen Rozer iz Južne Karoline uspela je da spase život svom suprugu koga je napao aligator u njihovom dvorištu udarajući ga pritkom za paradajz u oči i glavu, saopštili su zvaničnici.
Stotine dragocenih predmeta za kojima je decenijama tragala specijalna policijska jedinica i pronašla ih, prvi put je izloženo u Nacionalnom arheološkom muzeju u Napulju.
Za rušenje helikoptera u južnoafričkoj provinciji Istočni Kejp 19. januara kriv je jedan pingvin, koji je slučajno pomerio kontrole letelice, saopštile su vlasti Južnoafričke Republike.
Monumentalna grobnica ukrašena reljefom dve ljudske figure gotovo prirodne veličine, za koje se veruje da predstavljaju mladi bračni par, otkrivena je tokom iskopavanja u Pompeji, na jugu Italje.
Jedan Australijanac optužen je za kršenje zakona, nakon što je preko interneta naručio uzorak plutonijuma u pokušaju da sakupi sve elemente iz periodnog sistema.
U svetu se danas obeležava 1, april - Dan šale, kada ljudi saopštavaju lažne novosti i prave smicalice kako bi se smejali ili bili u smešnoj situaciji.
Ako ste odlučili da posetite zemlju koju još niste istražili, a na putovanje idete automobilom, bilo bi dobro da znate barem njihova saobraćajna pravila.
Etsenumhe Ahmad je 18-godišnji Nigerijac koji je ostavio tiktokere bez teksta nakon što je napravio potpuno funkcionalni Lamborghini koristeći ništa drugo osim - kartona.
Nacionalni arhiv Škotske utvrdio je da je akademik i profesor istorije Dejvid Makmilan, koji je umro 1987, tokom 30 godina iz tog arhiva ukrao više od 3.000 istorijskih dokumenata i pisama.
Istraživači sa Univerziteta u Kembridžu su otkrili novi deo ljudske evolucije, pokazavši da preci čoveka potiču od susreta dve sada nestale vrste pre oko 300.000 godina.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar