Program Olimpijskih igara 1892. prodat za 8,8 miliona dolara

Originalni dokument s programom Olimpijskih igara 1892. koji je pripremio i uredio Pjer de Kuberten, "otac" modernih Olimpijskih igara i osnivač Međunarodnog olimpijskog komiteta, prodat je u sredu na aukciji u njujorškom Sotbiju za 8,8 miliona dolara, što je rekordna cena za predmet koji se odnosi na sportska zbivanja.
Dokument je, u sklopu prodaje originalnih rukopisa i dokumenata, prodat za gotovo devet puta veću cenu od očekivane.
 
Napisan je na francuskom jeziku na 14 stranica na kojima De Kuberten iznosi svoju viziju oživljavanja Olimpijskih igara po uzoru na one antičke u sklopu modernog međunarodnog sportskog takmičenja.
 
Reč je o jedinom poznatom primerku ovog dokumenta koji je poslužio kao osnov njegovog govora održanog u Parizu 25. novembra 1892. godine povodom obeležavanja pete godišnjice Udruženja francuskih sportskih društava.
 
Dve godine nakon održanog govora, Pjer de Kuberten je 1894. osnovao Međunarodni olimpijski komitet, što je bio svojevrstan uvod u prve Olimpijske igre modernog doba koje su se 1896. održale u Atini.
 
Dokument je nestao 1937, nakon Kubertenove smrti iste godine. Početkom devedesetih godina prošlog veka u trag mu je ušao Fransoa d'Amat, pasionirani obožavatelj lika i dela Pjera de Kubertena. Pronašao ga je u zbirci jednoga švajcarskog kolekcionara.
 
Cena ponuđena za ovaj sportski dokument zasenila je onu od 5,6 miliona dolara koja je postignuta na aukciji održanoj u junu za dres koji je pripadao američkom igraču bejzbola Bejbu Rutu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti