Kako Kini uspeva da za nekoliko dana izgradi čak dve bolnice?

Kineski grad Vuhan, koji se nalazi u izolaciji zbog izbijanja koronavirusa, počeo je sa izgradnjom jedne bolnice posebno namenjene za lečenje pacijenata zaraženih ovim virusom, a uskoro će početi da gradi i drugu bolnicu.
U petak je počela izgradnja prve namenske bolnice koja bi trebalo da bude završena za, kako je najavljeno, pet do 10 dana. Rok koji je dat za završetak druge bolnice je dve nedelje.
 
Epidemija je izbila u Vuhanu, u kojem živi oko 11 miliona ljudi. Bolnice u gradu preplavljene su pacijentima, ali i zabrinutim stanovnicima, a apotekama ponestaju lekovi. Zato Kina ubrzano gradi nove bolnice koje bi trebalo da imaju po oko 1.000 kreveta.
 
Video snimci koje su kineski državni mediji objavili na mreži prikazuju buldožere i druge teške mašine kako već uveliko rade na izgradnji bolnice na zemljištu, koje ima površinu od 25.000 kvadratnih metara. 
 
Ali, na koji način Kina može da izgradi bolnicu za pet do 10 dana?
 
Nešto slično je već uradila u Pekingu, kada je 2003. izbila epidemija SARS-a.
 
"Kina ume da stvari brzo završi čak i kada se radi o ovako monumentalnim projektima", kaže Janžong Huang, iz odeljenja za globalno zdravlje pri Savetu za spoljne odnose. On ističe da je bolnica u Pekingu 2003. godine izgrađena za sedam dana, tako da građevinski tim verovatno pokušava da obori taj rekord.
 
Baš kao i bolnica u Pekingu, bolnice u Vuhanu će biti napravljene od delova za montažne zgrade. Kako je rekao Huang, Kina ume da mobiliše sve resurse kada je to potrebno. Inženjeri će biti dovedeni iz cele zemlje kako bi se gradnja završila na vreme.
 
 
"Inženjerski posao je ono u čemu je dobra Kina. Poznato je da oni brzo grade nebodere. To zapadnjaci vrlo teško mogu da zamisle, ali to se može učiniti", rekao je.
 
Što se tiče sanitetskog materijala, Vuhan može ili da preuzme zalihe iz drugih bolnica ili ih lako može naručiti iz fabrika.
 
U petak je "Global Times" potvrdio da je u Vuhan stiglo 150 medicinskog osoblja kineske vojske. Međutim, nije potvrđeno da li će oni raditi u nekoj od novoizgrađenih bolnica.
 
Na bolnici izgrađenoj u Pekingu 2003. godine radilo je oko 4.000 ljudi danonoćno kako bi ispunili rok. U unutrašnjosti bolnice su se nalazili soba za rendgen, skeniranje, odeljenje intenzivne nege i laboratorija. Svako odeljenje bilo je opremljeno sopstvenim kupatilom.
 
U roku od dva meseca, bolnica je primila jednu sedminu pacijenata sa SARS-om u zemlji i javnost ju je proglasila "čudom u istoriji medicine".
 
Organizaciju i troškove pokrili su lokalne opštine, ali i država, a očekuje se da će tako biti i sa izgradnjom bolnica u Vuhanu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dijasporac

    27.01.2020 23:21
    Samo boze zdravlja... sve ostalo ima da se kupi kod Kineza.
  • Realista

    27.01.2020 08:59
    Realnost
    Iz više razloga:
    1. Kada je nešto od višeg interesa ne postoji "gde sam tu ja?", "koliko je moj deo?"
    2. Za takve sledi veoma visoka kazna i to po veoma kratkom postupku
    3. Država angažuje firme koje prekidaju ili smanjuju druge poslove jer im je ovo prioritet
    4. Država dobro plati te firme
    5. Imaju nekorumpiranu inspekciju i nadzore
    6. Veoma visoke kazne za nesavesne graditelje i inspekcije
    7. Znaju da je vreme novac. Znaju da je izgubljeno vreme izgubljeno i da se ne može vratiti
    8. Znaju da ako izgubiš vreme da onda moraš da daš drugo koje bi koristio za neki drugi posao.
    Razlozi su više nego dovoljni.
  • Evo kako

    26.01.2020 23:03
    Nisu Srbi i nemaju "tendere". Kao ni anekse ugovora.
    Ako nekog uhvate da krade javna sredstva, streljaju ga.
    Ono što mu prethodno urade, ne smem napisati. Autocenzura.
    I tako nikom ne padne na pamet da uradi nešto loše.
    Živeo komunizam! On zaista ume da pokrene radnu akciju,
    Mi, na primer, demokratiju gajimo da bi svi mogli da kradu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti