Decenijama su se stanovnici sela koje se na holandskoj strani zove Baarle Nassau, a na belgijskoj Baarle Hertog, slobodno kretali jedva primećujući istačkanu granicu na asfaltu.
Virus korona je sada to izmenio. Na belgijskoj strani stanovnici mogu kuće da napuštaju jedino u slučaju najnužnijih izlazaka, a Holanđani mogu mirno da odu u prodavnicu cipela ili do oftalmologa.
Dve države imaju drugačiji pristup u ograničavanju mera kretanja stanovništva zbog pandemije.
"Živim 50 metara dalje, mogu da prođem pored, ali ne mogu da uđem ni u jednu od tih prodavnica jer sam Belgijanac", kaže Frans De Bont, načelnik Barle Hertoga, pokazujući prstom na prodavnice na drugoj strani ulice.
Neobično je i to što granica prolazi kroz jednu od prodavnica, pa do polica na holandskoj strani možete, ali ne i na belgijskoj.
Selo je potpuno okruženo holandskom teritorijom, ali Baarle Hertogu pripadaju još 22 belgijske enklave, a unutar njih je osam holandskih mikro-enklava koje su formalno pod opštinom Baarle Nassau.
De Bont kaže da je zapetljana granica posledica feudalnog sistema zamene zemlje među vlastelom koja se odvijala vekovima.
"Tada je to bilo normalno i jednostavno je tako i ostalo. Svi pokušaji da se odredi smislenija granica do danas nisu dali ploda", pojasnio je.
Komentari 4
Slovenac
Јое
Узгред, ако се за 170 година употребљава израз "стотинама година", онда сам сигуран да теби није ништа јасно.
eto
31.03.2020 • 16:03
Светионик разума
И онда кажу да смо ми дебили.
----------------------------------------
Kada svetionik razuma ne dobacuje dalje od prvih stena, onda se brodovi lako nasucu.
Ovi ljudi stotinama godina imaju ovakvu granicu, i ne pada im na pamet da postavljaju blokade, ili da zbog granica ratuju. E, vidis, i jesmo debili, a kad svetionik dobaci malo dalje, bice to i tebi jasno.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar