Ovaj gradić na severu Kalifornije nastoji da postane prvi u Sjedinjenim Američkim Državama koji je na virus testirao sve članove zajednice. Istraživači se nadaju da će to pomoći da shvate kako se virus širi u zajednici i kako se gradi imunitet.
Grad je uz pomoć GoFundMe kampanje prikupio 300.000 dolara za kupovinu testova i druge potrebne opreme, dvojica preduzetnika iz ovog grada su iskoristili svoje veze kako bi istraživače sa Univerziteta u Kaliforniji pozvali da pomognu, a lokalni volonteri su napravili veb stranicu na kojoj se ljudi mogu registrovati i pomagati.
Za većinu stanovnika dostupna je "drajv in" metoda testiranja, a za one sa hroničnim stanjima i ograničenom pokretnošću lokalne neprofitne organizacije zajedno sa medicinskim osobljem uzimaju briseve u njihovim kućama. U ovom gradu nisu zaboravljeni ni beskućnici kao i oni koji žive u svojim automobilima.
Doktor Ejnor Sojer koordinira testiranjem u ovom gradu. On kaže da je ispitivanje u celoj zajednici potrebno kako bi se mogla doneti odluka o tome da li treba ublažavati mere i uklanjati ograničenja.
"Nesmotreno je početi sa ukidanjem mera pre nego što budemo imali bilo kakve informacije o tome kako se virus korona kreće kroz zajednicu", rekao je Sojer.
On je objasnio da su za ovo potrebne obe vrste testova na čemu u ovom gradu i teže - PCR testovi koji ukazuju na postojanje virusne infekcije u organizmu i krvne pretrage koje ukazuju na postojanje antitela.
Testiranje u Bolinasu ipak nije obavezno, ali vlasti nastoje da uklone sve prepreke u postizanju cilja tako što su testove učinili besplatnim i svima dostupnim.
Testiranjem svih stanovnika Bolinas želi da bude primer ostalim gradovima i zajednicama i da ih podstakne da učine isto. Mnoge zajednice se žale da nemaju dovoljno testova i zaštitne opreme, ali u ovom gradu poručuju da se kreativnošću sve može postići.
Komentari 1
drr
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar