Japanci su mahom tolerantni na to kada neko drema u vozu na putu do i sa posla ili prilikom povratka iz izlaska, međutim vlasti na ostrvu Okinava nisu oduševljene sve zastupljenijim trendom spavanja u javnosti, kojem prethodi upotreba alkohola.
Lokalna policija prošle godine je zabeležila više od 7.000 slučajeva "rodžo-nea", što se bukvalno prevodi kao spavanje na kolovozu, pojava kojoj je doprinela blaga klima Okinave i ispijanje velike količine avamorija - lokalnog alkoholnog pića na bazi pirinča, piše
"Gardijan".
Veruje se da je policija ove japanske prefekture, na hiljadu milja od Tokija, jedina koja vodi statistiku o rodžo-neu.
"Pre dolaska na Okinavu nisam ni čuo za izraz 'rodžo-ne'. Mislim da je to pojava jedinstvena za ovo ostrvo", kaže Tadataka Mijazava koji je pre manje od godinu dana postao šef policije ove prefekture.
Saobraćajni policajci zaticali su spavače kako dremaju na kolovozu koristeći ivičnjak kao jastuk, a pojedini spavači su se i skinuli u donji veš i tako zaspali, ubeđeni da su kod kuće u krevetu.
U većini slučajeva ljudi se probude iz takvog sna pre nego što budu povređeni, međutim u 16 od 7.221 slučajeva spavači su bili povređeni, a tri osobe su tako i poginule.
Ograničenje radnog vremena usled pandemije virusa korona nije smanjilo učestalost ove pojave. Uprkos apelu vlasti na građane da što manje izlaze tokom noći, u prvih šest meseci ove godine policija je primila 2.702 poziva zbog "rodžo-ne" spavača, što je jednak broj poziva kao i u istom periodu prošle godine.
Inače, kazne za ovaj prekršaj iznose 400 evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Dragan
@Neša
Neša
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar