Univerzitet umetnosti objavio je konkurs za dodelu tri stipendije u iznosu od 1.600 evra kandidatima iz cele Nemačke. Podnosioci zahteva mogu da dostave anonimne prijave do 15. septembra, ali će moradi da dokažu komisiji da je njihova odluka da budu "aktivni neradnici" dovoljno ubedljiva ili relevantna.
Podnosioci prijave treba da odgovore na samo četiri pitanja: Šta ne želite da radite? Koliko dugo nameravate da ne radite ništa? Zašto je važno da se ne radi ništa posebno? Zašto ste vi prava osoba koja ne treba ništa da radi?
"Ne raditi ništa nije lako", kaže Fridrih fon Boris, arhitekta i dizajner koji je osmislio ovaj program: "Želimo da se usredsredimo na aktivnu neaktivnost. Ako kažete da se nedelju dana nećete ni pomeriti, onda je to impresivno. Ukoliko predložite da se nećete ni pomerati, niti razmišljati, to će biti još bolje."
"Ideja koja stoji iza ovog projekta nastala je iz debate o naizgled suprotstavljenim vrednosnim normama koje društvo promoviše – s jedne strane se zagovara održivost, a istovremeno vrednuje samo uspeh. Ova stipendija nije šala, već eksperiment sa ozbiljnim namerama – kako da društvo koje je oslonjeno samo na postignuće i uspeh okrenete naglavačke", navodi Fon Boris.
Novčani iznos stipendije biće isplaćen tek pošto kandidat preda "izveštaj o iskustvu tokom nerada" do sredine januara 2021. godine, mada Fon Boris dodaje da stipendija nije uslovljena i da oni koji ne ispune svoje obećanje o neradu neće biti kažnjeni.
Podnosioci zahteva sami mogu da odrede dužinu neaktivnosti. "Ako kažete da nećete spavati, zna se da to možete izdržati samo nekoliko dana. Ali ako kažete da nećete ići u kupovinu, to biste mogli da izdržite mnogo duže", napominje Fon Boris.
Sve prijave biće deo izložbe pod nazivom "Škola nekonvencionalnosti: ka boljem životu" koja će u novembru biti otvorena na Univerzitetu u Hamburgu. Izložba će pokušati da da odgovor na pitanje "Čega mogu da se odreknem da bi moj život imao manje negativnih posledica na živote drugih?"
Komentari 3
Tulipan
BlasteR
cviko
ali uvrnut je i
vrednosni sistem zemalja (Nemačka,Austrija,Beneluks zemlje, Švedska,Danska )
ove čine kičmu Evropske unije.
Ovaj uvrnuti sistem se " izučava- da ne kažem nameće" na društvenim naukama i fakultetima kao "trendi"
/
Uvrnut je i vrednosni sistem u Srbiji, ali uz dodatnu veliku bedu.
/
O pravim društvenim problemima zemalja EU se ne sme pisati
. nema mogućnosti da se objavi ( svi mediji su u privatnim rukama FAZ,WP,Guardian,Spiegel,Welt ...)
. cenzura je giga i na FB-u
. izgubićeš posao ako poslodavac sazna da drugačije misliš
. ako si na fakultetu, šikaniraće te, pa ćeš morati da napustiš studije
. šikaniraće ti dete u školi
/
komšija mi je u Hajdelbergu , i živi u strahu da se ne "izlane"
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar