Snimci američke kompanije "Planet lebs", postavljeni na društvenim nalozima radija Slobodna Azija, pokazuju nuklearnu podmornicu, najverovatnije "tip 093", kako ulazi u tunel Julin mornaričke baze.
Odmah su usledili komentari u kojima su ljudi na društvenim mrežama uporedili prizor sa filmovima o Džejmsu Bondu ili sa podmornicom "Nautilus" iz romana "20.000 milja pod morem", Žila Verna.
Dru Tompson, bivši zvaničnik američkog ministarstva odbrane i predavač na Nacionalnom univerzitetu Singapura, kaže da je ovakav prizor veoma redak. Ono što nije neuobičajeno je kineska podzemna baza. Tompson kaže da Peking tako skriva svoj vojni hardver, od podmornica do raketnih sistema na kopnu.
"Kinezi imaju ogromno iskustvo u gradnji podzemnih postrojenja. To je u skladu sa njihovom strateškom doktrinom i kulturom, posebno kada su u pitanju obale. Imaju urođeni osećaj ranjivosti svojih obala", navodi Tompson za Si-En-En.
Baza Julin, na južnom delu ostrva Hajnan oko 470 kilometara jugoistočno od Hongkonga, ključna je kineska instalacija za zaštitu mornaričkih kapaciteta u Južnom kineskom moru. Što se podmornica tiče, Tompson ističe da njihovo prisustvo ne šalje nikakav poseban signal.
"Na kraju, imaju veliku i rastuću flotu podmornica koja se popravlja u kvalitetu i koju drže van vidokruga i štite u podzemnim postrojenjima", kaže Tompson.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Bili Piton
Ako se pitate sta su Kinezi gradili za vreme Mao Ce Tunga, a i kasnije - eto odgovora.
Kineske podmornice 093 nisu mnogo slabije od americkih klase Virginia, ali nosaci aviona zaostaju za americkim.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar