Golub u Australiji ipak neće stradati zbog lažne 'lične karte'

Golub koji je u Australiji proglašen opasnošću po javno zdravlje spasen je smrti pošto je američka organizacija za ptice potvrdila da nije doleteo iz SAD, kako se tvrdilo.
Identifikaciona traka oko noge goluba je ukazivala da je ptica, koja je nađena u jednom dvorištu u Melburnu 26. decembra, takmičarski golub-poštar koji je navodno dva meseca ranije poleteo iz američke države Oregon, udaljene 13.000 kilometara.
 
Na osnovu toga, australijske vlasti su u četvrtak rekle da pticu smatraju mogućim prenosiocem bolesti i da planiraju da je ubiju.
 
Nakon toga, Dion Roberts, menadžer za sport organizacije "American Racing Pigeon Union" iz Oklahome, rekao je da je identifikaciona traka oko noge goluba lažna. Broj na traci pripada golubu koji jeste učestvovao na trci u Sjedinjenim Državama, ali to je drugačiji, plavi golub, sasvim različit od ptice u Australiji.
 
Australijsko ministarstvo poljoprivrede, odgovorno za biosigurnost, prihvatilo je to objašnjenje i saopštilo da je golub ipak verovatno australijski i da ne stvara zdravstveni rizik, te ga neće ubiti.
 
Vršilac dužnosti premijera Australije Majkl Mekormik je ranije rekao da ne bi imao milosti da je golub doleteo iz Sjedinjenih Država: "Ili neka leti kući, ili neka se suoči s posledicama". Opozicija je zvanično tražila "pomilovanje za goluba".
 
Američka ptica s plavom trakom oko noge nestala je 29. oktobra sa trke "Crooked River Challenge" od 560 kilometara u Oregonu, u SAD, rekao je njen vlasnik Lukas Krejmer. 
 
"Ta ptica čak nije imala trkačke rezultate zbog koje bi neko ukrao njen identitet. Ta ptica nije završila seriju trka, nije zaradila novac, tako da je zaista bezvredna", rekao je njen vlasnik.
 
On je naveo da je moguće da golub predje Tihi okean sedeći na nekom brodu, ali ne veruje da se to desilo jer golub nadjen u Australiji čak nije trkački i po ceo dan je u dvorištu, ponekad s domaćom golubicom.
 
Lars Skot, iz udruženja za zaštitu ptica "Pigeon Rescue" u Melburnu, rekao je da golubovi-pismonoše s američkim oznakama nisu retkost u tom gradu jer ih mnogi odgajivači nabavljaju preko interneta i dopremaju uprkos strogim australijskim sanitarnim propisima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti