Hrvatska-radio televizija objavila je prilog o sedamnaestogodišnjoj Tei Lončar koja je "naučila jezik u samo tri godine tako dobro da može da ide na natjecanja".
Prilog je podeljen na zvaničnoj stranici HRT Vijesti i vrlo brzo je privukao pažnju internet zajednice. Iako je ideja priloga, izgleda, bila da se ukaže na težak život uspešne učenice, koja do škole prelazi tridesetak kilometara, dok joj četvoročlana porodica živi u izolovanom selu, sa svega 3.500 kuna (≈54.000 dinara) mesečnih primanja, u tome se nije uspelo zahvaljujući naopakoj postavci priče od starta.
Umesto životne priče o učenici koja uprkos sopstvenom i životnom iskustvu roditelja, menjanju sredine u osetljivom uzrastu i uprkos preprekama koje su pred njom, uspeva da bude najbolja učenica u školi, novinar hrvatskog javnog servisa priču postavlja na fascinantnom savladavanju "stranog" jezika.
Teina porodica se iz Kruševca u Karin vratila pre tri godine. Za kratak vremenski period ona je stigla i do županijskog takmičenja iz hrvatskog jezika.
"To je tako fascinantno kako je ona uspjela savladati hrvatski jezik toliko da ide i na natjecanje", poručuju u Teinoj školi.
Tinejdžerka je ispričala i anegdotu, kada je na jednom takmičenju uradila tačno sve zadatke, da bi potom upitala: "A gde ću sada da sednem?" Odgovor koji je dobila bio je: "Sjedni gdje hoćeš."
Zbog samog načina na koji je urađen prilog, on je izazvao niz ironičnih komentara, ali bilo je i onih koji su ohrabrivali učenicu da nastavi da niže uspehe.
"Bravo curo, samo naprijed. Hrvatska gramatika, a ni jezik nisu laki. Svi koji se rugaju, uvjerena sam da su kao i ti imali 100% rješeno na natjecanjima iz hrvatskog jezika. I to više puta. I da im je imenik bio pun 5-ica kao što je tvoj", napisala je jedna od komentatorki.
"Zaboga, pa to je isti jezik. Sličniji nego dalmatinski i standardni hrvatski. Ili, zagorski i dalmatinski dijalekti", napisao je jedan Dušan.
"Žao mi je, pokušavate nam uporno nametnuti da smo različiti, ali nismo. Savršeno se razumijemo", dodao je jedan korisnik Fejsbuka.
"Hrvatska ima dječijeg pravobranitelja i nadam se da će reagovati, od jedne lijepe i pozitivne priče o djevojčici koja ima odlične ocjene i koja će uz ovoliki trud sigurno nesto postići, napravili ste političko pitanje i djevojčicu ni krivu ni dužnu izvrgli regionalnom ismijavanju i cyberbullyingu...Prilog ovako postavljen je dno novinarstva", poručio je Almir na Fejsbuku.
"Jezik je isti, dijalekt je različit, nemojte djecu zaglupljivat. Shvatit će djeca kad tad", piše Marija, dok Tijana poručuje da su u pitanju dva narečja istog jezika, ali da tinejdžerku svakako treba pohvaliti za to što je najbolja učenica škole.
Umesto priče o vrednoj učenici, ekipa hrvatskog javnog servisa uspela je da napravi prilog koji izgleda kao da je u pitanju neobjavljeni skeč iz Top liste nadrealista. Asocijacija sa Top listom nadrealista nije slučajna, jer je u jednoj epizodi od pre tri decenije napravljen skeč u kojem je sagovornik prof. dr Nermin Padež sa Instituta za jezik, književnost, malu privredu i telekomunikacije iz Čajnića. Tada se na primeru rečenice "Ja čitam" objašnjava razlika između srpskog, hrvatskog, bosanskog, hercegovačkog, crnskog i gorskog.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Ja sam iz Hrvatske i tamo sam se uvijek na popisu izjasnjavao da govorim srpski maternji jezik.....NEVJEROVATNO......i u Srb i Hr...se pravi razlika na onih MOZDA 3%razlike...tipa TACKA TOCKA......To je jedan te isti jezik za Srbe srpski za Hrvate hrvatski. .
Драгане, разлог томе је велики утицај (утјецај) Италије на кухињу (кужину), а самим тим и језик, хрватског приморја (Истра, Далмација...). Тако имамо помидоре (парадајз), капулу (лук) и још мноштво израза. Чини ми се да Ви мислите на "пљуканце", врсту тјестенине.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Četvrtina pripadnika takozvane generacije Z, koji imaju od 18 do 27 godina, radije pozove električara nego da sami zamene sijalicu, pokazalo je najnovije istraživanje sprovedeno u Velikoj Britaniji.
Gradić Tibervil u Normandiji dobio je neočekivani prihod u vrednosti pet puta većoj od godišnjeg opštinskog budžeta od jednog stanovnika Pariza koji je nosio isto prezime – Tibervil.
Violina iz 18. veka koju je izradio poznati italijanski majstor instrumenata Antonio Stradivari tokom svog "zlatnog doba" ide na aukciju sledećeg meseca.
Restauratori gotske crkve u Nemačkoj otkrili su blago skriveno u šupljoj nozi crkvene statue koje je bilo izgubljeno pre skoro 400 godina a koje se sastoji od četiri vreće zlatnog i srebrnog novca.
Drevni lokalitet Rudžim el-Hiri ("Točak duhova") na Golanskoj visoravni u jugozapadnoj Siriji, predstavlja čudo od spomenika - za koji se smatralo da je prvobitno služio kao astronomska opservatorija.
Naučnici su identifikovali dve ključne faze u kojima se pre oko šest miliona godina odvijao proces poznat kao Mesinska kriza saliniteta, tokom kog je umalo došlo do isparavanja Sredozemnog mora.
Najstarija osoba na svetu je 117-godišnja Brazilka, časna sestra Ina Kanabaro, saopštila je organizacija LongeviQuest koja prati osobe starije od 100 godina širom sveta.
Kuća u američkom gradu Albukerki koja je postala poznata zahvaljujući američkoj TV seriji "Breaking Bad" ili "Čista hemija" oglašena je za prodaju za četiri milona dolara.
Srpska mitologija obiluje fascinantnim pričama i legendama o bićima koja su vekovima bila deo narodnih verovanja a ta bića su istovremeno uterivala strah u kosti i budila maštu naših predaka.
Komentari 17
Nije svejedno
Koja
Маре
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar