VIDEO: U Kini otkrivena zlatna maska stara 3.000 godina

Na arheološkom nalazištu u kineskoj pokrajini Sečuan arheolozi su pronašli ostatke zlatne maske stare 3.000 godina.
Maska je teška oko 280 grama, a procenjuje se da je izrađena od 84 odsto zlata, piše CNN.
 
"Ova svečana maska jedan je od više od 500 predmeta koje su arheolozi iskopali iz šest novootkrivenih 'žrtvenih jama'", objavila je Nacionalna uprava za kulturno nasleđe.
 
Artefakti su pronađeni u Sanksingduiju, području koje se prostire na 11,9 kvadratnih kilometara i nalazi se nedaleko od glavnog grada provincije Sečuan, Čengdua.
 
Neki stručnjaci smatraju da bi novootkriveni predmeti mogli biti izvor novih saznanja o drevnoj državi Shu, kraljevini koja je vladala zapadnim slivom Sečuana sve dok nije osvojena, 316. godine pre nove ere. Uz zlatnu masku, arheolozi su otkrili i zlatne folije i artefakte izrađene od bronze, žada i slonovače.
 
 
U šest jama, od kojih najveća ima 19 kvadratnih metara, otkrivene su još neotvorena drvena kutija i bronzana posuda s uzorkom sove.
 
U Sanksingduiju je od dvadesetih godina prošlog veka pronađeno više od 50.000 drevnih artefakata. Tada je lokalni poljoprivrednik slučajno naišao na brojne vredne predmete. Godine 1986. tu su pronađene dve velike jame s više od 1.000 vrednih predmeta, među kojima su bile i dobro očuvane bronzane maske.
 
Nakon duge pauze u arheološkim istraživanjima, krajem 2019. otkrivene su nove jame za koje stručnjaci veruju da su korišćene u žrtvene svrhe, što objašnjava činjenicu da su brojni predmeti ritualno spaljeni pre nego što su ubačeni i zakopani.
 
Veruje se da se područje Sanksingdui nalazilo u središtu države Shu, o kojoj istoričari znaju relativno malo zbog retkih zapisa. Nalazi pronađeni na tom mestu datiraju iz 12. i 11. veka pre Hrista, a mnogi predmeti su danas izloženi u muzeju.
 
Otkrića će bez sumnje doprineti razumevanju razvoja civilizacija u drevnoj Kini. Dokazi o jedinstvenoj Shu kulturi upućuju na to da se kraljevstvo razvijalo nezavisno od susednih zajednica u dolini Žute reke, koja se tradicionalno smatra kolevkom kineske civilizacije.
 
Iako još nije na popisu UNESCO-ove svetske baštine, Sanksingdui je na njenom "okvirnom popisu", što znači da bi u dogledno vreme mogao biti uvršten na listu. UN-ova agencija smatra da su arheološka nalazišta Shu "izvanredan prikaz civilizacije bronzanog doba Kine, istočne Azije i sveta".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti