FOTO: Cvetanje japanske trešnje ove godine počelo najranije u poslednjih 70 godina

Cvetanje japanske trešnje ove godine počelo je najranije u poslednjih 70 godina, a stručnjaci navode da su najverovatniji uzrok klimatske promene.
Cvetanje trešnje prati Japanska meteorološka agencija skoro 70 godina, a zabeležila je da je prva trešnja ove godine procvetala u Kjotu 26. marta.
 
Slični rekordi zabeleženi su u više od desetak gradova širom zemlje.
 
Trešnjin cvet "sakura" obično cveta u aprilu, kada Japan slavi početak nove školske i poslovne godine. Ipak, sada većina drveća procveta pre prvog dana škole.
 
Neki smatraju da je ovo najranije cvetanje ikada sudeći po zapisima iz istorijskih dokumenata, dnevnika i knjiga poezije iz Kjota.
 
 
Naučnik za zaštitu životne sredine Osaka Iasuiuki Aono, koji prati takve dokumente, rekao je da je najranije cvetanje pre ove godine bilo 27. marta 1612, 1409 i 1236. godine.
 
"Možemo reći da je to najverovatnije zbog uticaja globalnog zagrevanja", rekao je zvaničnik Japanske meteorološke agencije Shunji Anbe.
 
Agencija prati 58 "referentnih" stabala trešnje širom zemlje, a ove godine njih 40 je već dostiglo vrhunac cvetanja, njih 14 u rekordnom roku.
 
Cvetanje traje obično dve nedelje od pojave prvog pupoljka.
 
Sakura je vekovima uticala na japansku kulturu i redovno je pominjana u poeziji i književnosti, a smatra se simbolom života, smrti i ponovnog rađanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ja

    31.03.2021 11:26
    Klimatske promene su poremetili bioloski ritam biljaka i zivotinja, ne mogu da se adaptiraju tako brzo na promene, izumiru vrste sve vise i vise , usli smo u 6 masovno izumiranje, a glavni krivac je covekovo delovanje..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti