Majmun je uspeo da odigra video igricu Pong samo svojim mozgom, zahvaljujući implantu čipa u glavi koji mu je postavila kompanija "Nuralink", startap američkog milijardera i preduzetnika Ilona Maska.
U videu kompanije objavljenom juče vidi se makaki majmun zvani Pejdžer kako očima kontroliše pokrete jedne rakete da spreči da lopta padne u prazno, kao što može da se uradi sa džojstikom, ekranom na dodir ili tastaturom.
"Majmun je igrao video igricu telepatski zahvaljujući čipu u njegovom mozgu", napisao je u tviter poruci Mask, koji je takođe osnivač kompanije Tesla i Spejseks (SpaceX).
Firma Nuralink pozdravila je ovaj napredak kao još jedan korak ka njenom glavnom cilju, a to je da se omogući paralizovanim osobama direktna upotreba njihove neuronske aktivnosti radi lakog kontrolisanja računara i mobilnih uredjaja. U avgustu prošle godine kompanija je predstavila svinje kojima je ugradila prototip bežičnog čipa, dimenzija 23 milimetara sa osam milimetara, kao mali novčić.
Inženjeri kompanije sakupljaju na računarima neurološke signale koje prenose ugrađeni čipovi, dok Pejdžer igra video igrice sa džojstikom, na primer. Analizom tih signala omoguće se formiranje mašina i napredovanje u kontroli računara mislima. Mask se nada da će Nuralinkovi čipovi pre svega služiti za pomoć paralizovanim osobama ili osobama sa neurološkim oboljenjima. Dugoročni cilj je da implanti postanu tako sigurni, pouzdani i jednostavni, da će ljudi želeti da im se ugrade.
I druge kompanije razvijaju veze između mozga i mašine. Fejsbuk finansira projekat u kome se aktivnost mozga prevodi u reči, preko algoritama, da bi omogućio da osobe koje ne mogu da govore zbog neurodegenerativnih bolesti, ponovo govore.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Indijski student Višvaa Rajakumar (20) pobedio je na Svetskom prvenstvu u igri pamćenja tačnim ponavljanjem nizova karata, brojeva, imena, slika i reči.
Jedno selo u filipinskoj prestonici ponudilo je stanovnicima jedan filipinski pezos (dva centa) za svakih pet komaraca ili larvi koje ulove - živih ili mrtvih.
Naučnici sa Istanbulskog univerziteta otkrili su novu bakterijsku vrstu pod nazivom "Facivitalis Istanbulensis" u uzorcima avionskog goriva, prenosi Anadolija.
Drevne egipatske mumije su uglavnom mirisale "drvenasto", "začinjeno" i "slatko", prema istraživanju objavljenom u "Journal of the American Chemical Society".
Danska inicijativna grupa Denmarkification predložila je da kraljevina kupi saveznu državu Kaliforniju kao odgovor na težnju predsednika Donalda Trampa da pripoji Grenland SAD.
Tokom pripremnih radova za ozelenjavanje Trga Pjer Ronodel u Bordou, u arheološkim iskopavanjima koja je pokrenuo taj francuski grad, otkriveno je devet sarkofaga koji datiraju od 5. do 8. veka.
Poljoprivrednik Ahmet Karabela (78) iz okruga Suluova u Amasiji, u Turskoj, iskopao je sam sebi grobno mesto za života kako nikoga ne bi opterećivao kada bude umro, a noću u njemu spava.
Violina koju je 1714. godine napravio legendarni Antonio Stradivari - otac "stradivarijusovih" violina - prodata je danas na aukciji u Njujorku za 11,3 miliona dolara.
Kineski graditelji postigli su značajan podvig pošto su prvi u svetu asfaltirali deonicu puta bez ijednog radnika angažovanog na tom poslu, već samo uz pomoć mašina-dronova.
Kada su vlasti odlučile da na području gde se nalazi njegova kuća u kineskom gradu Huludao izgrade nov auto-put, Kinezu Huangu Pingu su ponudili nešto više od 200.000 evra da se odseli.
Pravougaonu građevinu otkrili su istraživači Austrijske akademije nauka u Svinjaričkoj Čuki i smatra se da to otkriće baca novo svetlo na period rane poljoprivrede ali i period neolita.
Japanac star 34 godine u nedelju je stigao u Kejptaun, gde je završio više od 6.000 kilometara dugo putovanje rikšom od Kenije do Južnoafričke Republike.
Komentari 3
Zika
Nsadjanin
Procitaj cemu sluzi ovo istrazivanje pre komentarisanja... Za paralizovane.
Dušan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar