Naučnici ističu da na Zemlji ima više virusa nego svemir zvezda.
Studija iz 2018. godine otkrila je da na Zemlji postoji 111 "porodica virusa" koje sadrže između 631.000 i 827.000 nepoznatih virusa. Deo njih, veerovatno, ima potencijal da pređe na ljude.
Virusi su imali mnogo vremena za razmnožavanje/repliciranje jer su na Zemlji bili daleko pre ljudi, a neki naučnici veruju da su stariji od bilo kog oblika života na planeti.
Oni su veoma raznovrsni i mogu napasti bilo koji oblik života, od životinja do biljaka, bakterija i gljivica.
Virusi, tehnički gledano, nisu živi. To su, smatraju naučnici, "paketići" genetskih informacija. Neki nose taj kod u jednostrukim vezama RNK, a neki u dvostrukim ili u DNK.
Ono što im je zajedničko jeste da svi koriste te instrukcije kao nacrt za invaziju na zdrave ćelije ili domaćina.
Nakon što uđu u živu ćeliju, virusi se razmnožavaju, te tako ili uništavaju genetski kod domaćina ili se "zakače" na njega. Posle repliciranja, virusi beže kako bi "oteli" i druge ćelije, često pritom uništavajući i "ćelije domaćine".
Prastari virus je doveo do nastanka ljudske posteljice, zbog čega se ljudske bebe ne rađaju iz jajeta, napominju naučnici.
Virusi ipak imaju samo jedan cilj - da naprave što više svojih kopija. To često uzrokuje velike probleme, kao što su još u 19. veku otkrili naučnici, pripisujući otkriće mnogih bolesti nepoznatim i oku nevidljivim patogenima. Nauka je ove patogene nazvala virusima, što je latinska reč za otrov.
Genetski gledano, virusi su u neaktivnom stanju, iako neki od njih mogu aktivirati autoimune bolesti, neurodegenerativne poremećaje, hronične upale ili čak rak.
Osim toga, virusi i mutiraju, a te mutacije mogu uzrokovati hemijske promene u genetskom materijalu virusa ili greške u repliciranju.
Upravo je mutacija razlog pandemije virusa korona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Prastari ratari
A jajna ćelija?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar