Istorijski kineski grad Dunhuang suočen je s katastrofalnom peščanom olujom koja ga je, kako pokazuju snimci, "progutala".
Kako javljaju mediji, olujni pešani oblak bio je visok gotovo sto metara, a doneo ga je vetar iz pustinje Gobi u nedelju.
Scene iz grada liče na filmove katastrofe i brzo su se proširili društvenim mrežama. Na njima se vidi kako ogromne zgrade nestaju pod velikim oblakom peska koji polako "guta" čitav grad.
Policija je, piše Dejli meil, bila primorana da zatvori sve glavne saobraćajnice, a vozačima je naloženo da čekaju na odmorištima dok se uslovi ne poprave. Kineski mediji javljaju da je grad, smešten na čuvenom Putu svile, pogođen u nedelju oko 15 sati.
U obližnjem parku prirode zateklo se više turista koji nisu uspeli da se snađu, a vetar i pesak već su odneli njihove stvari. Radi se o grupi koja je došla u Dunhuang kako bi posmatrala čuvene zaalaske sunca. Oluja ih je dočekala nespremne, morali su da se uhvate jedni za druge i stave naočare kako bi se zaštitili od vetra i peska.
Turistički vodič imenovan samo kao "gospodin Kin" ispričao je novinarima kako ništa nije ukazivalo na oluju - nebo je bilo plavo i bez oblačka, kada je vetar odjednom promenio smer i počela nezapamćena oluja.
Dejli mejl ukazuje da su ekstremne vremenske prilike proteklih godina postale češće nego ranije.
Tako je Dragane, podržavam te! Bio u Kini pre 30g i pre dve godine pa sam zgrožen. Jesu se izgradili, jesu uznapredovali što se tiče urbanizma, ali sem betončina u svim novim gradovima nema šta da se vidi! Nigde zelenila, parkova, reka...jako sam razočaran "njihovim napredkom" a pisebno što i naš Beograd i Novi Sad idu tim putem.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Mnoge životinje unose etanol kroz fermentisano voće, sok i nektar, a nedavna istraživanja pokazuju da je prag tolerancije konzumacije alohola kod nekih životinja mnogo veći nego kod ljudi.
Mač koji je verovatno uzet od poraženog vojnika i kog je francuski vladar Napoleon Bonaparta poklonio jednom britanskom oficiru, biće prodat 12. novembra na aukciji u Londonu.
Policija u Velikoj Britaniji uhapsila je jednog 63-godišnjaka zbog sumnje da je u Londonu ukrao odležali sir čedar u vrednosti 300 hiljada funti, piše američki NBC.
Egipatske vlasti su saopštile da je tim arheologa iz Egipta i Amerike otkrio i otkopao drevnu grobnicu sa 11 neotvorenih kovčega u blizini grada Luksora.
Mada se smatra da su najpopularniji i najkomercijalniji članovi Bitlsa Pol Mekartni i Džon Lenon, podaci striming servisa Spotifaj pokazuju iznenađujući rezultat.
Uobičajen simbol Mekdonaldsa širom sveta je prepoznatljivi žuti luk u obliku slova "M" na crvenoj pozadini. Ipak, postoji jedan poseban Mekdonalds u Sedoni, u Arizoni, gde je ovaj znak plav.
Na zvaničnoj stranici posvećenoj nagradi Zlatna lopta, koja će biti dodeljena najboljem fudbaleru sveta, objavljen je zanimljiv videosnimak koji prikazuje kako je ovaj prestižni trofej napravljen.
Ako se geološki procesi kakvi se sada odvijaju nastave, moglo bi doći do pojave šestog okeana na Zemlji, čime bi afričke zemlje kao što su Zambija i Uganda imale sopstvenu obalu.
Aplikacija za transkripciju govora koja radi uz pomoć veštačke inteligencije Visper, tehnološkog džina OpenAI, sklona je da tokom rada dopisuje u tekst i cele izmišljene rečenice.
Britanski kralj Čarls III, koji sa suprugom Kamilom boravi u poseti Samoi, učestvovao je u tradicionalnom ispijanju narkotičnog napitka kava-kava prilikom ceremonije dobrodošlice.
Kopija "Malog princa" Antoana de Sent Egziperija sa obimnim ispravkama francuskog autora, koju izdavači opisuju kao književno blago, biće u prodaji od 20. do 24. novembra u Abu Dabi Artu.
Veštačka inteligencija kreirala je nastavak legendarnog mim-a u koji prikazuje reakciju mladića na devojku koja prolazi ulicom ali i reakciju njegove devojke koja sve to posmatra.
Australijanka, koja je tragala za izgubljenim mobilnim telefonom, zaglavila se među stenama u dolini Hanter veli, i provela sedam sati okrenuta naglavačke pre nego što su spasioci stigli do nje.
Komentari 3
Milan
Detelinarac
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar