Istorijski kineski grad Dunhuang suočen je s katastrofalnom peščanom olujom koja ga je, kako pokazuju snimci, "progutala".
Kako javljaju mediji, olujni pešani oblak bio je visok gotovo sto metara, a doneo ga je vetar iz pustinje Gobi u nedelju.
Scene iz grada liče na filmove katastrofe i brzo su se proširili društvenim mrežama. Na njima se vidi kako ogromne zgrade nestaju pod velikim oblakom peska koji polako "guta" čitav grad.
Policija je, piše Dejli meil, bila primorana da zatvori sve glavne saobraćajnice, a vozačima je naloženo da čekaju na odmorištima dok se uslovi ne poprave. Kineski mediji javljaju da je grad, smešten na čuvenom Putu svile, pogođen u nedelju oko 15 sati.
U obližnjem parku prirode zateklo se više turista koji nisu uspeli da se snađu, a vetar i pesak već su odneli njihove stvari. Radi se o grupi koja je došla u Dunhuang kako bi posmatrala čuvene zaalaske sunca. Oluja ih je dočekala nespremne, morali su da se uhvate jedni za druge i stave naočare kako bi se zaštitili od vetra i peska.
Turistički vodič imenovan samo kao "gospodin Kin" ispričao je novinarima kako ništa nije ukazivalo na oluju - nebo je bilo plavo i bez oblačka, kada je vetar odjednom promenio smer i počela nezapamćena oluja.
Dejli mejl ukazuje da su ekstremne vremenske prilike proteklih godina postale češće nego ranije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Tako je Dragane, podržavam te! Bio u Kini pre 30g i pre dve godine pa sam zgrožen. Jesu se izgradili, jesu uznapredovali što se tiče urbanizma, ali sem betončina u svim novim gradovima nema šta da se vidi! Nigde zelenila, parkova, reka...jako sam razočaran "njihovim napredkom" a pisebno što i naš Beograd i Novi Sad idu tim putem.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Indijski student Višvaa Rajakumar (20) pobedio je na Svetskom prvenstvu u igri pamćenja tačnim ponavljanjem nizova karata, brojeva, imena, slika i reči.
Jedno selo u filipinskoj prestonici ponudilo je stanovnicima jedan filipinski pezos (dva centa) za svakih pet komaraca ili larvi koje ulove - živih ili mrtvih.
Naučnici sa Istanbulskog univerziteta otkrili su novu bakterijsku vrstu pod nazivom "Facivitalis Istanbulensis" u uzorcima avionskog goriva, prenosi Anadolija.
Drevne egipatske mumije su uglavnom mirisale "drvenasto", "začinjeno" i "slatko", prema istraživanju objavljenom u "Journal of the American Chemical Society".
Danska inicijativna grupa Denmarkification predložila je da kraljevina kupi saveznu državu Kaliforniju kao odgovor na težnju predsednika Donalda Trampa da pripoji Grenland SAD.
Tokom pripremnih radova za ozelenjavanje Trga Pjer Ronodel u Bordou, u arheološkim iskopavanjima koja je pokrenuo taj francuski grad, otkriveno je devet sarkofaga koji datiraju od 5. do 8. veka.
Poljoprivrednik Ahmet Karabela (78) iz okruga Suluova u Amasiji, u Turskoj, iskopao je sam sebi grobno mesto za života kako nikoga ne bi opterećivao kada bude umro, a noću u njemu spava.
Violina koju je 1714. godine napravio legendarni Antonio Stradivari - otac "stradivarijusovih" violina - prodata je danas na aukciji u Njujorku za 11,3 miliona dolara.
Kineski graditelji postigli su značajan podvig pošto su prvi u svetu asfaltirali deonicu puta bez ijednog radnika angažovanog na tom poslu, već samo uz pomoć mašina-dronova.
Kada su vlasti odlučile da na području gde se nalazi njegova kuća u kineskom gradu Huludao izgrade nov auto-put, Kinezu Huangu Pingu su ponudili nešto više od 200.000 evra da se odseli.
Pravougaonu građevinu otkrili su istraživači Austrijske akademije nauka u Svinjaričkoj Čuki i smatra se da to otkriće baca novo svetlo na period rane poljoprivrede ali i period neolita.
Japanac star 34 godine u nedelju je stigao u Kejptaun, gde je završio više od 6.000 kilometara dugo putovanje rikšom od Kenije do Južnoafričke Republike.
Komentari 3
Milan
Detelinarac
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar