Uvereni smo da znamo šta se dešava i često je to tačno. Ako ste dobro informisani to može mnogo da vam pomogne, ali brojne informacije mogu da vam ponude i iskrivljenu sliku sveta.
Kada su predstavnici
Fondacije Gapminder postavljali političarima, novinarima, profesorima, jednostavna pitanja o svetu u kom žive, bili su iznenađeni. Kako su naveli, šimpanze koje bi nasumice birale ponuđene odgovore, mogle bi da imaju više pogodaka.
Time se pozabavio Hans Rosling u svojoj knjizi "Faktologija". Rosling, koji je bio švedski akademik i suosnivač Fondacije Gapminder, promovisao je upotrebu podataka, jer je smatrao da se uz pomoć njih svet može poboljšati.
Rešite test sa nekoliko pitanja o svetu i vidite da li ćete biti iznenađeni rezultatima.
Ukoliko imate manje tačnih odgovora nego što ste očekivali, ne treba da budete začuđeni. Na ova pitanja su ispitanici u najvećem broju slučajeva odgovarali netačno. Detaljna objašnjenja za svako od pitanja, kao i metodologiju i izvore podataka, možete pronaći na
OVOM LINKU.
Rosling je koristeći podatke, pogotovo u posthumno objavljenoj knjizi "Faktologija", pokazao da je svet bolje mesto nego što mislimo. Ukazivao je na to da se upotrebom podataka, boljom organizacijom resursa ili slanjem pomoći gde je ona stvarno potrebna, svet može još više poboljšati. Isto tako, nije negirao postojanje problema i nedovoljan razvoj u pojedinim oblastima života, ali je sebe smatrao "posibilistom", verujući da se situacija može dodatno unaprediti.
Komentari 7
Jo
Analitičar
realno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar