Marko Polo nikad nije bio u Kini?
Oni smatraju da je verovatnije da je ovaj venecijanski trgovac i avanturista "pokupio" priče iz druge ruke", o Kini, Japanu i Mongolskom carstvu, od persijskih prodavaca koje je sretao na obalama Crnog mora, hiljadama kilometara daleko od Orijenta. Onda je te priče spojio sa drugim informacijama i tako je nastao jedan od prvih putopisa "Opis sveta", ili "Putovanja Marka Pola", kako se uobičajeno naziva.
Arheolozi ukazuju na nekonzistentnost i netačnosti u Polovom opisu planirane invazije Kublaja Kana na Japan 1274. i 1281. godine. "On brka ta dva razdoblja, meša detalje iz prvog događaja sa drugim. Što se tiče prve invazije, on je opisao kako je flota napustila Koreju i kako ju je pogodio tajfun pre nego što je stigla do japanske obale", ispričao je Danijel Petrela iz Univerziteta u Napulju, vođa italijanskog arheološkog projekta u Japanu. "Ali, to se dogodilo 1281. i da li je stvarno moguće da je navodni svedok mogao da pobrka događaje koji su udaljeni sedam godina?", upitao je on.
Polov opis mongolske flote je takođe drugačiji u odnosu na ostatke brodova koji su iskopani u Japanu. On je pisao o brodovima sa pet jarbola, dok su oni, u stvari, imali po tri jarbola. "Naše sumnje pojavile su se tokom iskopavanja, o mnogo toga što je on napisao", rekao je Petrela. Polo je tvrdio da je radio kao izaslanik kod Kublaja Kana, ali njegovo ime se ne pojavljuje nigde u sačuvanim mongolskih ili kineskim dokumentima.
Ovaj skepticizam italijanskih arheologa oko putovanja Marka Pola podupire teoriju jednog britanskog akademika. U knjizi "Da li je Marko Polo išao u Kinu?", objavljenoj 1995, Fransis Vud, šefica Kineskog odeljenja pri Britanskoj biblioteci, takođe navodi da ovaj istraživač verovatno nije otišao dalje od Crnog mora.
Komentari 3
sosa
//
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar