Izraelski naučnici konstruisali su akvarijum na točkovima koji se pokreće reagujući na pokrete zlatne ribice.
Iako zvuči kao nešto proizašlo iz glave kakvog dečjeg pripovedača, u pitanju je stvarni naučni eksperiment prema kojem ribice imaju sposobnost upravljanja vozilom.
Šest zlatnih ribica koje su učestvovale u eksperimentu pokazale su da mogu da upravljaju robotskim vozilom i kreću se kopnom gde god žele, prenosi "Gardijan". Iza eksperimenta stoji Shachar Givon sa Univerziteta Ben Gurion Negev, a njena studija objavljena je u časopisu "Behavioural Brain Research".
"Volimo nove izazove, kako za nas, tako i za naše ribice. Ideja da bi riba mogla da se kreće kopnom zvučala je suludo, ali je upravo to vrsta izazova kakve priželjkujemo. Pokazalo se da to ipak nije nemoguće postići", rekla je naučnica.
Istraživanje, stručno nazvano istraživanjem metodologije prenosa domena, imalo je za cilj da utvrdi može li određena vrsta, u ovom slučaju zlatna ribica, funkcionalno obavljati određene aktivnosti van svog prirodnog habitusa. Za inspiraciju su im poslužili ranije objavljeni radovi gde su glodari i psi podučavani da upravljaju vozilima.
Sposobnost preživljavanja univerzalna je svim vrstama
Istraživački tim koji je predvodio profesor Ronen Segev najpre je konstruisao akvarijum na točkovima koji se pokreće reagujući na pokrete ribice, a zatim su počeli da uče ribice kako da voze baš kao što bi učili čoveka da vozi automobil ili bicikl. Bilo je ključno povezati ribicu s vozilom da bi shvatila da njeni pokreti upravljaju. U prostoriju su postavili ružičastu metu, a kada bi se ribica dovezla do nje, dobila bi hranu. Njene pokrete beležila je i "prevodila" kamera postavljena na vrh vozila. Kako bi se ribica kretala, tako bi kamera komunicirala s vozilom i navodila ga.
Trening je urodio plodom, a ribica je uspela da dođe do cilja s više startnih pozicija. Zanimljivo je da su to uspele čak i kada su pred njih postavljene prepreke poput zidova ili lažnih ciljeva. Neke od njih šest posebno su oduševile naučnike.
"Gospodin Darsi i Gospodin Bingli, imenovani po likovima iz Ponosa i predrasuda, bili su jako dobri, prave su zvezde", rekla je Givon.
Iako su i ranije studije već pokazale da su ribe odlični navigatori u svom prirodnom okruženju, autori ovog istraživanja ističu kako je sada jasno dokazano da je sposobnost navigacije u potrazi za hranom ili sigurnim utočištem, odnosno s ciljem preživljavanja, univerzalna svim vrstama, bez obzira na okruženje u kojem se nalaze.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Ja sam imao dve zlatne ribice .Bile su pitome mogli ste ih u vodi milosti,čim vas vide idu na površinu,voleli su čapkati svoji ustima po prstima. Mogli ste ribice bukvalno rukama iz vode izvaditi kad menjate vodu pa staviti u drugu vodu.Inače imaju i pluća i škrge.Iznad usta imaju sitne otvore tj nos.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Etsenumhe Ahmad je 18-godišnji Nigerijac koji je ostavio tiktokere bez teksta nakon što je napravio potpuno funkcionalni Lamborghini koristeći ništa drugo osim - kartona.
Nacionalni arhiv Škotske utvrdio je da je akademik i profesor istorije Dejvid Makmilan, koji je umro 1987, tokom 30 godina iz tog arhiva ukrao više od 3.000 istorijskih dokumenata i pisama.
Istraživači sa Univerziteta u Kembridžu su otkrili novi deo ljudske evolucije, pokazavši da preci čoveka potiču od susreta dve sada nestale vrste pre oko 300.000 godina.
Svi stanovnici Roterdama moći će besplatno da se učlane u biblioteku od 1. maja, nakon čega će moći da posude šest knjiga godišnje iz jedne od 23 biblioteke, saopštile su gradske vlasti.
Nova studija istraživača sa Univerziteta Alto u Finskoj sugeriše da su vlade, međunarodne organizacije i istraživači možda znatno potcenili broj ljudi koji trenutno žive na planeti Zemlji.
Italijanske dnevne novine "Il Foglio" objavile su danas prvo izdanje sa sadržajem generisanim pomoću veštačke inteligencije što je eksperiment koji će trajati mesec dana.
Kompanija Majkrosoft i "Fabrika Svetog Petra", udruženje zaduženo za očuvanje Bazilike Svetog Petra, danas su predstavili zajednički projekat u vidu video-igre "Petar je ovde: AI za kulturno nasleđe".
Jedan novčić Beatriks Poter od 50 penija prodaje se za 50.000 puta veću vrednost od očekivane zbog male greške koju je primetio vlasnik, preneo je Indipendent.
Fragmenti fosilizovanih kostiju pronađeni u jednoj pećini u Španiji pripadaju najstarijem poznatom ljudskom licu u zapadnoj Evropi, saopštili su španski istraživači.
Građanski zakonik koji je pripadao Napoleonu Bonaparti, koji je insistirao da Francuskoj obezbedi set zakona koji standardizuju životna pravila, prodat je za 395.000 evra na aukciji u Parizu.
Ukradeno flamansko remek-delo Pitera Brojgela Mlađeg otkriveno je u jednom muzeju u Holandiji, zahvaljujući naporima umetničkog detektiva Artura Branda i holandskog magazina za antikvitete Vind.
Komentari 1
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar