Crna Gora je 2018. godine nominovala Bokeljsku mornaricu za upis na Uneskovu reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovečanstva, što je bila i prva kandidatura Crne Gore u oblasti nematerijalnog nasleđa.
Bokeljska mornarica je tradicionalna, nevladina pomorska organizacija osnovana u Kotoru 809. godine.
Njen nastanak vezuje se za dolazak moštiju Svetog Tripuna, zaštitnika grada Kotora.
Proteklih vekova Bokeljska mornarica je prošla kroz mnogobrojne transformacije – od humanitarne, preko vojne, pa sve do memorijalne organizacije, kakva je danas.
Tokom formalnih proslava, članovi nose šarene tradicionalne uniforme, kao i istorijsko oružje i izvode tradicionalno kolo.
Bokeljska mornarica je okosnica godišnjih svečanosti Svetog Tripuna, koje se održavaju od 13. januara do 3. februara. Počinju tradicionalnim kolom Bokeljske mornarice, a zatim sledi procesija koja nosi mošti Svetog Tripuna gradskim trgovima i ulicama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar