Studija: Mozak nas drži 15 sekundi u prošlosti, inače bismo sve videli haotično

Naše oči neprestano bombarduju ogromne količine informacija - oko nas se stalno pojavljuju milioni oblika, boja i pokreta.
Studija: Mozak nas drži 15 sekundi u prošlosti, inače bismo sve videli haotično
Foto: Pixabay
Takva situacija nije lak izazov za naš mozak.
S jedne strane, ono što vidimo se kontinuirano menja zbog promena svetla, gledišta i drugih faktora. S druge strane, zbog treptanja i činjenice da su naše oči, glava i telo često u pokretu, menja se i naš vizuelni unos.
Kako biste imali bolju predstavu o kakvom se haosu radi, možete pogledati ova videosnimak u nastavku u kojoj beli krug s desne strane pokazuje potencijalne pokrete očiju, a mutna mrlja s leve otkriva nagle vizuelne unose u svakom trenutku.
 
 
 
Ljudi uprkos svemu tome svet percipiraju kao stabilno okruženje. Zbog toga se postavlja pitanje kako naš mozak stvara tu iluziju stabilnosti.
 
Vraćanje 15 sekundi u prošlost
 
Psiholozi Mauro Manasi sa Univerziteta Aberdin i Dejvid Vitni sa Univerziteta Kalifornija u novom istraživanju su otkrili novi mehanizam koji, između ostalog, može objasniti pojavu ove iluzorne stabilnosti. Naime, izgleda da mozak automatski "ublažava" naš vizuelni unos. Umesto da analizira svaki pojedinačni trenutak, on ga u određenom trenutku percipira kao prosek onoga što smo videli u proteklih 15 sekundi.
 
Dakle, on zapravo spaja objekte kako bi izgledali što sličnije jedan drugom i time nam stvara iluziju stabilnog okruženja. Ovakav koncept života "u prošlosti" može objasniti zašto ne primećujemo suptilne promene koje se događaju tokom vremena.
 
Drugim rečima, mozak je poput vremeplova koji nas neprestano vraća u prošlost ili poput aplikacije koja svakih 15 sekundi objedinjuje naš vizuelni unos u jedan utisak kako bismo mogli da se nosimo sa svakodnevnim životom.
 
Kada bi se naš mozak ažurirao u stvarnom vremenu, svet bi izgledao kao prilično haotično mesto sa stalnim fluktuacijama svetla, senke i kretanja. Osećali bismo se kao da sve vreme haluciniramo, piše "Conversation".
 
Ne percipiramo da lice stari
 
Naučnici su kreirali iluziju kako bi bolje ilustrovali način funkcionisanja ovog stabilizacijskog mehanizma. Ako pogledate videosnimak (dole), lice na levoj strani polako stari unutar 30 sekundi, a opet, vrlo je teško uočiti punu razmeru promene. Ustvari, promatrači percipiraju da lice stari sporije nego što je to zapravo slučaj.
 
 
Dok gledamo video, kontinuirano smo pristrasni prema prošlosti, odnosno mozak nas neprestano vraća u prethodnih 10 do 15 sekundi, kada je lice izgledalo mlađe. Umesto da u stvarnom vremenu vidimo najnoviji prikaz lica, mi vidimo one ranije verzije jer se mozak "ažurira" svakih 15 sekundi. U osnovi, recikliramo informacije iz prošlosti jer je to delotvornije, brže i zahteva manje posla.
 
Istraživanje pod nazivom "Illusion of visual stability through active perceptual serial dependence" objavljeno je u časopisu "Science Advances".

Teme

mozak
  • Jasmina Kostić

    09.02.2022 16:35
    Nauka
    To je čista glupost. Da je to tako ne bismo mogli da učestvujemo u saobraćaju uopšte.
  • Fantastično

    07.02.2022 22:58
    Znači, halucinirali bi da nam mozak ne zaostaje 15 sec. Oni koji uzimaju supstancu Speed nemaju taj zaostatak, jel da?!
  • ggogleisyourfriend

    04.02.2022 14:28
    jesu stvarno to napisali
    @krajiška vila: Volela bih da vidim originalan rad

    imas google....
    https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abk2480

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti