Naše oči neprestano bombarduju ogromne količine informacija - oko nas se stalno pojavljuju milioni oblika, boja i pokreta.
Foto: Pixabay
Takva situacija nije lak izazov za naš mozak.
S jedne strane, ono što vidimo se kontinuirano menja zbog promena svetla, gledišta i drugih faktora. S druge strane, zbog treptanja i činjenice da su naše oči, glava i telo često u pokretu, menja se i naš vizuelni unos.
Kako biste imali bolju predstavu o kakvom se haosu radi, možete pogledati ova videosnimak u nastavku u kojoj beli krug s desne strane pokazuje potencijalne pokrete očiju, a mutna mrlja s leve otkriva nagle vizuelne unose u svakom trenutku.
Ljudi uprkos svemu tome svet percipiraju kao stabilno okruženje. Zbog toga se postavlja pitanje kako naš mozak stvara tu iluziju stabilnosti.
Vraćanje 15 sekundi u prošlost
Psiholozi Mauro Manasi sa Univerziteta Aberdin i Dejvid Vitni sa Univerziteta Kalifornija u novom istraživanju su otkrili novi mehanizam koji, između ostalog, može objasniti pojavu ove iluzorne stabilnosti. Naime, izgleda da mozak automatski "ublažava" naš vizuelni unos. Umesto da analizira svaki pojedinačni trenutak, on ga u određenom trenutku percipira kao prosek onoga što smo videli u proteklih 15 sekundi.
Dakle, on zapravo spaja objekte kako bi izgledali što sličnije jedan drugom i time nam stvara iluziju stabilnog okruženja. Ovakav koncept života "u prošlosti" može objasniti zašto ne primećujemo suptilne promene koje se događaju tokom vremena.
Drugim rečima, mozak je poput vremeplova koji nas neprestano vraća u prošlost ili poput aplikacije koja svakih 15 sekundi objedinjuje naš vizuelni unos u jedan utisak kako bismo mogli da se nosimo sa svakodnevnim životom.
Kada bi se naš mozak ažurirao u stvarnom vremenu, svet bi izgledao kao prilično haotično mesto sa stalnim fluktuacijama svetla, senke i kretanja. Osećali bismo se kao da sve vreme haluciniramo, piše "Conversation".
Ne percipiramo da lice stari
Naučnici su kreirali iluziju kako bi bolje ilustrovali način funkcionisanja ovog stabilizacijskog mehanizma. Ako pogledate videosnimak (dole), lice na levoj strani polako stari unutar 30 sekundi, a opet, vrlo je teško uočiti punu razmeru promene. Ustvari, promatrači percipiraju da lice stari sporije nego što je to zapravo slučaj.
Dok gledamo video, kontinuirano smo pristrasni prema prošlosti, odnosno mozak nas neprestano vraća u prethodnih 10 do 15 sekundi, kada je lice izgledalo mlađe. Umesto da u stvarnom vremenu vidimo najnoviji prikaz lica, mi vidimo one ranije verzije jer se mozak "ažurira" svakih 15 sekundi. U osnovi, recikliramo informacije iz prošlosti jer je to delotvornije, brže i zahteva manje posla.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Policija u Antioku, u Kaliforniji, saopštila je da je desetogodišnja devojčica sprečila krađu vozila i zaštitila svoju braću i sestre od osumnjičenog koji je pokušao da ukrade automobil njene mame.
U Finskoj je otvorena radna pozicija u sektoru odbrane u kojoj kandidat mora da poznaje oružje za masovno uništenje, objavio je javni servis Finske "Ile" (Yle).
Kancelarija šerifa u saveznoj američkoj državi Viskonsin je navikla da odgovara na hitne zahteve, ali jedan od zamenika kancelarije šerifa okruga Šavano nedavno je imao neočekivani poziv.
Američka država Njujork je ukinula retko primenjivani zakon star više od jednog veka, koji je bračnu prevaru smatrao prekršajem i za preljubnike predviđao tri meseca zatvora.
Provokativni rad Mauricija Katelana, banana zalepljena za zid lepljivom trakom, prodat je za neverovatnih 6,2 miliona dolara na aukciji u Sotbiju u Njujorku.
Ruska softverska firma "Pro32" pozvala je sedmogodišnjeg programera da se pridruži njenom menadžerskom timu čim bude dovoljno star da preuzme plaćeni posao, piše britanski BBC.
Zlatni džepni sat koji je poklonjen kapetanu parobroda Karpatija koji je spasao više od 700 putnika sa Titanika 1912. godine, prodat je na aukciji za rekordnih 1,56 miliona funti (1,87 miliona evra).
Rimski nož koji je otkriven u severnoj Engleskoj i za koji je utvrđen da je star 2.000 godina, a čija je drška isklesana u obliku gladijatora, biće prvi put predstavljen javnosti.
Glumac Silvester Stalone pozdravio je novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa kao još jednog Džordža Vašingtona tokom gala večere u Mar-a-Lagu, izvestili su američki mediji.
Muzej Kon-Tiki vratiće na čileanska Uskršnja ostrva artefakte i ljudske ostatke koje je odatle kasnih 1940-ih godina uzeo norveški istraživač i antropolog Tor Hejerdal.
Komentari 11
Jasmina Kostić
Fantastično
ggogleisyourfriend
imas google....
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abk2480
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar