Zašto se većina cena završava na ,99

Da li ste se ikada zapitali zašto većina prodavnica cene proizvoda predstavlja u obliku (prvi broj) potom ,99?
Zašto se većina cena završava na ,99
Foto: Pixabay
Većini potrošača taj oblik je toliko uobičajen da uopšte ne primećuju gotovo genijalno delotvornu prodajnu taktiku koja se krije iza toga.
Možda se čini glupim staviti cenu nekog proizvoda da bude jednu paru, evro cent ili američki cent, ali ova cenovna strategija primenjuje se najmanje sto godina. Stručnjaci ne mogu sa sigurnošću da kažu ko je osmislio taj trgovački trik, ali s lakoćom mogu potvrditi i objasniti njegovu delotvornost.
Takvo formiranje cene temelji se na teoriji da se, zato što čitamo s leva nadesno, prva brojka cene jače urezuje u naš um. Upravo zbog toga će potrošači pre kupiti proizvod koji košta na primer 99,99, a ne identičan proizvod koji košta tačno 100.
 
Osim toga, ljudi često ne žele da zamaraju um i ne žele da troše energiju na razmišljanje i donošenje odluka o kupovini proizvoda, pogotovo kad je reč o onima nižih cena, pa je lako moguće da brojeve iza glavne vrednosti uopšte ne uzimaju u obzir.
 
U članku Erika Andersona i Dankana Simestera, stručnjaka za marketing i menadžment, objavljenom u časopisu Harvard Business Review, objašnjava se kako ,99 ustvari predstavlja varku kojom prodavac želi da uveri potrošača da je određeni proizvod na sniženju.
 
Većina potrošača nesvesno naseda na to i veruje kako su dobro prošli kupovinom tog proizvoda.
 
S druge strane, postoje radnje koje stavljaju pune cene na proizvode.
 
Objašnjenje toga vide u činjenici da oni ne žele da se nova odeća poistovećuje s onom "jeftinijom", dok će prodavnice koje žele da naglase jeftine stvari u svojoj ponudi u cenama uvek imati varijantu ,99.

Teme

cena
  • Šeki

    23.03.2022 16:27
    Da li je uopšte po propisu da se cene izražavaju u nepostojećim apoenima? Šta ako ja insistiram da mi se vrati tačan kusur?
  • @NS

    21.03.2022 19:57
    A da li bi voleo da u zemlji čuda platiš 1000 šrafova po 1.59 dinara ili 1000 šrafova po 2 dinara jer si bio pametan pa zabranio apoene u parama?
  • NS

    21.03.2022 18:07
    Samo u zemlji čuda se pojavljuju apoeni u parama koji su faktički obračunska kategorija a u prometu tih kovanica nema.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Polako se fomira šesti okean

Ako se geološki procesi kakvi se sada odvijaju nastave, moglo bi doći do pojave šestog okeana na Zemlji, čime bi afričke zemlje kao što su Zambija i Uganda imale sopstvenu obalu.