Nedavno se u Srbiji pojavila igrica za mobilne telefone "Jedi sendvič" koja se za samo par nedelja popela na top listu plej prodavnice.
Sama tema vezana je za koncept deljenja sendviča Srpske napredne stranke.
Naime, cilj igrice je "pojesti" što više sendviča, izbeći prepreke i ne dozvoliti da te Aleksandar Vučić uhvati, ali i izbeći zonu pogleda drugih aktera kao što je, recimo, Ana Brnabić.
Danas piše da ova igrica na svojstven i humorističan način ilustruje političko-socijalnu sliku Srbije, a veliki odziv publike možda reprezentuje potrebu za izmeštanjem fokusa sa kompleksnih, negativnih političkih tema na humorističnu stranu medalje.
Naime, igračev cilj je da "čovečuljkom" sakupi što više sendviča, izbegavajući razne prepreke koje se pred njim nađu. Te prepreke osmišljene su kako u vidu stvarnih fizičkih pretnji poput pada sa litice, upadanja u vrelu lavu, gnječenja među zidovima, tako i u vidu političkih aktera.
Aktere predstavljaju političari Srpske napredne stranke. Predsednik Aleksandar Vučić kreator je barijera sa kojima se igrač suočava, pa je on taj koji određuje kojom putanjom će junak igrice ići. Predsednica Vlade Ana Brnabić reprezentuje aktera od čijeg vidnog polja je neophodno pobeći kako ne bi usledila smrt igrača.
Kako je sam kreator igrice Ivan - BagziMan rekao gostujući u podkastu TopPitanjaTV, igrica nema za cilj da provocira, već da zabavi.
Do ideje kreiranja igrice "Jedi sendvič" došao je tražeći po Tiktoku smešne snimke, prilikom čega je naišao na snimak predsednika Srbije kako deli sendviče po autobusu.
Prema Bagzovim rečima, za kreiranje prve verzije igrice koja je ponuđena na plej prodavnici trebalo mu je oko nedelju dana rada. Prvobitno je misija igrice bila prikupiti sve sendviče i pobeći iz prostorija. Druga verzija koja je nastala nedelju dana kasnije donela je novitete kao što su više prepreka, više sendviča ali i veći broj aktera.
Na samom početku igre unapređene verzije nailazite na izbor – da li ćete pokupiti 100 evra pomoći države i tako poginuti ili ćete odlučiti da tu priliku propustite, što vam čak može i doneti nagradu od pet sendviča. Pri susretu sa Anom Brnabić možete zadobiti i udarac jer misli da ste Dragan Đilas.
Pored muzike, igrica je prožeta različitim audio isečcima izjava Aleksandra Vučića, ali i glasom autora koji usmerava na pravac kretanja i podseća da "pojedete sendvič".
Govoreći o zaradi, kreator je objasnio da je ostvaruje putem reklama koje iskaču kada u igrici "poginete", a ovo obrazloženje javlja se i prilikom igranja. Ipak, kako tvrdi, zarada u Srbiji od igrica nije velika, te na od 1.000 pregledanih reklama zaradi pola dolara.
Realizacija ove ideje naišla je na dobar odziv javnosti uprkos tome što je dostupna samo verzija za android, tako da Bagz danas dobija oko 10 dolara dnevno, što je otvorilo ideju da se priredi i verzija za ajfon, za šta je održavanje dosta skuplje.
Igricu je za sada preuzelo više od 20.000 ljudi, a aktivno je igra između 5.000 i 10.000 igrača.
Igrica je prošle nedelje dobila i nadogradnju, te je sada moguće izabrati odelo koje će igrač nositi. Iz kolekcije može se izabrati majica sa natpisom "Ide gas", "Mrzim školu", "Gaser 100%", da li ćete biti šef ili možda "raskopčani seljak".
Prilikom gostovanja u podkastu, tvorac igrice napomenuo je da u planu ima kreiranje i drugih igrica na srpskom jeziku, ukoliko podrška na koju je naišla "Jedi sendvič" potraje.
S obzirom da su karakteri u igrici akteri političke scene, kreator je objasio da ona nema veze sa njegovim političkim stavom po pitanju vladajuće stranke, već da je temu video kao zabavu, a da je produkt rezultat "borbe za sebe kao i svih ljudi u Srbiji".
"Igrica nije napad na Vučića niti bilo koga drugog, ona je stvorena radi šale i zabave", zaključio je Bagzi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Žrtvovanje najmanje 42 dece u Tenočtitlanu, sadašnjem Meksiko Sitiju, bio je pokušaj smirivanja besa astečkog boga kiše tokom razorne suše, otkrili su istraživači.
Unikatni zlatnik koji je izradila kanadska Kraljevska kovnica novca prodat je na aukciji za rekordnu sumu od više od 1,5 miliona dolara, preneli su kanadski mediji.
Policija u Antioku, u Kaliforniji, saopštila je da je desetogodišnja devojčica sprečila krađu vozila i zaštitila svoju braću i sestre od osumnjičenog koji je pokušao da ukrade automobil njene mame.
U Finskoj je otvorena radna pozicija u sektoru odbrane u kojoj kandidat mora da poznaje oružje za masovno uništenje, objavio je javni servis Finske "Ile" (Yle).
Kancelarija šerifa u saveznoj američkoj državi Viskonsin je navikla da odgovara na hitne zahteve, ali jedan od zamenika kancelarije šerifa okruga Šavano nedavno je imao neočekivani poziv.
Američka država Njujork je ukinula retko primenjivani zakon star više od jednog veka, koji je bračnu prevaru smatrao prekršajem i za preljubnike predviđao tri meseca zatvora.
Provokativni rad Mauricija Katelana, banana zalepljena za zid lepljivom trakom, prodat je za neverovatnih 6,2 miliona dolara na aukciji u Sotbiju u Njujorku.
Ruska softverska firma "Pro32" pozvala je sedmogodišnjeg programera da se pridruži njenom menadžerskom timu čim bude dovoljno star da preuzme plaćeni posao, piše britanski BBC.
Zlatni džepni sat koji je poklonjen kapetanu parobroda Karpatija koji je spasao više od 700 putnika sa Titanika 1912. godine, prodat je na aukciji za rekordnih 1,56 miliona funti (1,87 miliona evra).
Rimski nož koji je otkriven u severnoj Engleskoj i za koji je utvrđen da je star 2.000 godina, a čija je drška isklesana u obliku gladijatora, biće prvi put predstavljen javnosti.
Komentari 10
pera
Slucajni Prolaznik
Гојко
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar