Automehaničar Džered Vipl iz Voterberija je još 2017. za dodatni honorar praznio kontejner s otpadom iz jedne štale koju je trebalo raskrčiti i naišao na njemu zanimljive predmete prekrivene prljavštinom, koje je zadržao.
Vipl je mnogo kasnije saznao da su to dela Frensisa Hajnsa, američkog apstraktnog ekspresioniste koji je umro 2016. u 96. godini, a svoja dela je držao u štali, izvestila je Medijska grupa Herst za Konektikat.
Hajns je bio poznat po delima nazvanim "umotavanje": predmete je obmotavao tkaninom. Njegova umetnost je poređena sa delima bugarsko-francuskog para Krista i Žane-Klod, koji su postali poznati po ogromnim takvim instalacijama širom Evrope, uključujući umotavanje Trijumfalne kapije u Parizu.
I Hajns je umotao desetak zgrada u Njujorku, uključujući Kapiju na Vašingtonovom trgu, Aerodrom JFK i autobuski terminal u luci, rekao je kustos Piter Hejstings Falk.
Stotine umetničkih dela koje je Vipl našao u kontejneru su slike, skulpture i mali crteži. Falk je procenio da se "zamotane" slike mogu prodati za oko 22.000 dolara po komadu, a crteži za po 4.500 dolara.
Vipl je prošle godine neka od tih dela izložio u galeriji u Voterberiju, a nedavno je odlučio da proda deo blaga. Sarađuje sa jednom njujorškom galerijom u pripremi izložbi u Njujorku i Konektikatu sledećeg meseca.
Otkako je pronašao napuštenu riznicu, Vipl je istraživao Hajnsov rad i kontaktirao umetnikovu porodicu koja mu je, kako je rekao, dozvolila da zadrži i proda umetnička dela.
"Izvadio sam ih iz kontejnera i zaljubio se u njih", rekao je Vipl za novine. "Povezao sam se s tim. Cilj mi je da unesem Hajnsa u istorijske knjige".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Pavle
Šeki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar