Potrebno je da jednostavno prisloni levu ruku blizu čitača beskontaktnih kartica i plaćanje prolazi, prenosi BBC.
Proces ubrizgavanja mikročipa Paumen poredi sa osećajem kada ga neko uštine za kožu i kaže da su reakcije blagajnika neprocenljive.
Mikročip je prvi put implantiran čoveku još 1998. godine, ali tek u poslednjoj deceniji ta tehnologija je komercijalno dostupna.
Kada je reč o implantabilnim čipovima za plaćanje, britansko-poljska firma Valetmor tvrdi da je 2021. godine postala prva kompanija koja ih je ponudila na prodaju.
"Implantat se može koristiti za plaćanje pića na plaži u Riju, kafe u Njujorku, šišanja u Parizu - ili u vašoj lokalnoj prodavnici", kaže osnivač i izvršni direktor Vojtek Paprota, dodajući da može da se koristiti svuda gde se prihvataju beskontaktna plaćanja.
Valetmorov čip, koji je lakši od jednog grama i malo veći od zrna pirinča, sastoji se od sićušnog mikročipa i antene obložene biopolimerom, materijalom prirodnog porekla, sličnom plastici.
Paprota navodi da je potpuno bezbedan, ima odobrenje regulatora, radi odmah nakon implantacije, da će ostati čvrsto na svom mestu i da mu nije potrebna baterija ili drugi izvor napajanja. Kompanija ističe da je sada prodala više od 500 čipova.
Komentari 4
mikika
jelena
uvek me oduševiš komentarom. Pravo u centar, kao i uvek.
Tačno tako.
Gavril
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar