Knjižica, manja od karte za igranje, s 15 stranica, zbirka je deset neobjavljenih pesama iz 1829. godine.
Pod naslovom "Knjiga rima Šarlote Bronte, koju niko ne prodaje, a štampala je sama", ručno je ušivena u smeđe papirne korice.
To je poslednje od dvadesetak minijaturnih dela koje je stvorila autorka "Džejn Ejr" za koja se zna da su u privatnom vlasništvu.
Knjiga nije viđena u javnosti od novembra 1916. godine, kada je prodata na aukciji u Njujorku za 520 dolara.
Sada je na prodaju na međunarodnom sajmu starih knjiga u Njujorku s početnom cenom od 1,25 miliona dolara.
Knjižara James Cummins Bookseller iz Njujorka prodaje "Knjigu rima" u partnerstvu s londonskom firmom za retke knjige Maggs Bros.
Sajam je otvoren u četvrtak i traje do nedelje.
Postojanje rukom pisane "Knjige rima" odavno je poznato stručnjacima, budući da se spominje u biografiji Bronte koju je napisala Elizabet Gaskel 1857. godine.
No, same pesme, čiji naslovi uključuju "Lepota prirode", "Pesme prognanika" i "Videti ruševine vavilonske kule" nikada nisu objavljene.
Odgajane u relativnoj izolaciji u selu u Jorkširu u Engleskoj, Bronte i njene mlađe sestre Emili i Ana zabavljale su se izmišljajući zamršene priče smeštene u imaginarni svet.
Njihova je mašta iznedrila romane hvaljene kao klasike engleske književnosti, uključujući Šarlotinu "Džejn Ejr", Emiline "Orkanske visove" i Aninu "Stanarku napuštene kuće". Kao i mnoge spisateljice tog vremena, izvorno su objavljivale svoja dela pod muškim pseudonimima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar