Želudac vas boli, vrti vam se i telo vam je iscrpljeno. Ne samo da se radi o neugodnom osećaju već to može dovesti do prejedanja namirnicama slabije nutritivne vrednosti.
Kada je želudac prazan, oslobađa grelin, hormon gladi. Grelin se proizvodi u crevima kao reakcija na standardni raspored obroka i na sam pogled ili miris hrane, a funkcioniše tako da signalizira mozgu da telu treba više energije ili hrane.
Vaš se nivo dopamina smanjuje
Uloga grelina u kontroli centra za nagrađivanje mozga prilično je moćna i mogla bi biti jedan od faktora koji doprinose iscrpljenosti dok ste gladni. Prema studiji objavljenoj u časopisu "Neuropharmacology", kad su istraživači stimulisali miševe sistemskim grelinom, ali im zapravo nisu dali nikakvu hranu, nivo dopamina u njihovom mozgu se smanjila.
Budući da je dopamin neurotransmiter koji pomaže u poboljšanju mentalnih funkcija i koncentracije, i mala promena njegovog nivoa može uticati na sposobnost koncentracije. Uz to, ovaj neurotransmiter je zadužen i za držanje emocija pod kontrolom, zbog čega ćete se lakše naljutiti usled naleta gladi.
Isti gen kontroliše glad i bes
Drugi razlog zašto ste besni kad ste gladni takođe je vezan za hormon gladi. Nakon što se grelin proizvede u crevima i otputuje do mozga, mozak tada nalaže oslobađanje drugog hormona zvanog neuropeptid Y, koji podstiče apetit.
Prema studiji objavljenoj u časopisu "Biological Psychiatry", ljudi s visokim nivoom neuropeptida Y u likvoru bili su agresivniji i impulsivniji.
Mozgu nedostaje hrane
Dvadeset i pet posto energije koju unesete hranom koristi se samo za vaš mozak. Dakle, kad vam padne šećer u krvi, možete osetiti nedostatak mentalne oštrine.
Ako nivo šećera u krvi padne, mozak će to percipirati kao situaciju opasnu po život. Potom će dati uputstvo organima da počnu da sintetišu i oslobađaju hormone koji će podstaći rast šećera u krvi.
Ovo dejstvo, nazvano protivregulacijski odgovor glukoze, uzrokuje da vaše telo poveća proizvodnju hormona koji mogu direktno signalizirati pretvaranje uskladištenog glikogena u glukozu, poput hormona glukagona, ali i nekoliko vrsta hormona stresa. Ti hormoni stresa oslobađaju se u svim vrstama stresnih situacija, ne samo kad ste gladni, piše stranica Eat This, Not That.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar