Rezultate istraživanja objavili su u časopisu "Proceedings of the Royal Society B".
Istraživači sa Univerziteta Zapadne Australije (UWA) i Univerziteta Flinders otkrili su morsku travu latinskog naziva Posidonia australis u plitkim vodama zaliva Šark (Ajkula) duž zapadne obale Australije. Odmah su se bacili na proučavanje, u nastojanju da otkriju koliko je različitih biljaka na području ovog zaliva, koji se nalazi 831 kilometar severno od Perta.
Pomoću genetskog testiranja utvrdili su da je ta ogromna podmorska livada duž obala zapadne Australije zapravo jedna biljka koja se proširila iz jednog semena tokom perioda od najmanje 4.500 godina.
Novootkrivena podmorska livada, na koju je tim australijskih istraživača slučajno naišao, pokriva oko 200 kvadratnih kilometara, rekli su istraživači sa Univerziteta Zapadne Australije.
Da bi otkrili genetsku raznolikost biljnih vrsta koje obično rastu duž nekih delova australijske obale i ustanovili koliko biljaka čini podmorsku livadu, prikupili su uzorke i ispitali 18.000 genetskih markera kako bi stvorili genetički profil svakog uzorka.
"Otkriće nas je oduševilo. Radilo se o samo jednom genetičkom profilu", rekla je Džejn Edžlo, glavna autorka studije.
"I to je to, samo jedna biljka proširila se iz jednog kolonizujućeg semena na čak 180 kilometara u zalivu Šark, što je čini najvećom poznatom biljkom na Zemlji", dodala je Edžlo.
Ova biljka je posebna i po svojoj otpornosti jer raste na različitim područjima zaliva s vrlo promenjivim uslovima.
"Izgleda da je veoma otporna jer je izložena širokom rasponu temperatura i saliniteta, ali i ekstremnoj količini svetlosti, a takva kombinacija za većinu biljaka predstavlja vrlo stresno okruženje", rekla je jedna od koautorki studije Elizabet Sinkler.
"Ova pojedinačna biljka možda je zapravo sterilna jer nema reproduktivnih organa, zbog čega je njeno preživljavanje i širenje prilično zbunjujuće. Za biljke koje se šire bez polnog razmnožavanja obično je karakteristična smanjena genetska raznolikost, što im je u uobičajenim okolnostima potrebno da bi se nosile s promenama u sredini", kazao je koautor studije Martin Brid sa Univerziteta Flinders.
Ova vrsta biljke generalno raste poput travnjaka brzinom do 35 centimetara godišnje. Zahvaljujući tom saznanju stručnjaci su procenili da je podmorskoj livadi trebalo oko 4.500 godina da se proširi do sadašnje veličine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Slucaj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar