FOTO: Napravljena Barbika po liku naučnice Džejn Gudal

Britanska naučnica Džejn Gudal dobila je Barbiku po svom liku, čime je ispunjena njena dugogodišnja želja da ima sopstvenu lutku koja će inspirisati mlade devojke.
Kompanija "Matel" predstavila je novu Barbiku, za koju proizvođač igračaka kaže da je napravljena od reciklirane plastike, kao deo svoje serije posvećene ženama koje nadahnjuju, hvaleći Gudaline revolucionarne studije o šimpanzama i naporima za njihovo očuvanje.
Odevena u kaki košulju i kratke pantalone, sa beležnicom u rukama, Gudalina lutka ima dvogled oko vrata i Dejvida "Sivobradog" pokraj sebe, repliku prve šimpanze koja se približila primatološkinji, dok je sprovodila svoje istraživanje u Nacionalnom parku Gombe, u današnjoj Tanzaniji u istočnoj Africi.
 
"Želela sam da lutka bude po mom liku čak i pre nego što se ideja pojavila. Gledala sam male devojčice kako se igraju sa Barbikama i svakako u početku, sve su bile vrlo 'devojačke' i mislila sam da je malim devojčicama potreban neki izbor", rekla je Gudal za Rojters. "Matel je promenio svoju ponudu lutaka i ima svakakvih - astronauta, doktora i sličnih stvari. Toliko dece uči o meni u školi. Biće oduševljena što imaju Barbiku".
 
 
Gudal (88) je započela svoje istraživanje u istočnoj Africi 1960. godine, promatrajući kako šimpanze izrađuju alate, love i jedu meso i pokazuju saosećanje, među ostalim osobinama.
 
"Kada sam stigla u Gombe, bilo je predivno, moj san se ostvario. Ali, četiri meseca su šimpanze bežale od mene pa, iako je šuma bila predivna, nisam mogla da uživam ​​u njoj sve dok Dejvid 'Sivobradi' nije savladao strah i pomogao ostalima da takođe savladaju strah", rekla je.
 
 
"Matel" je rekao da će se takođe udružiti sa Institutom "Džejn Gudal" i njenim pokretom za mlade "Roots & Shoots", kako bi pomogao u edukaciji dece o njihovom uticaju na životnu sredinu.
 
"Vidim nas na ulazu u vrlo dugačak, vrlo mračan tunel sa malom svetlucavom zvezdom na kraju i nije dobro sedeti na ulazu u tunel i govoriti 'Oh, nadam se da će ta zvezda doći ka nama'. Nada je u delovanju. Zaobilazimo sve te prepreke između nas i zvezde, a to su klimatske promene, gubitak bioraznolikosti, siromaštvo, neodrživi stilovi života, zagađenje i drugo. I dok idemo tunelom, dopiremo do drugih, jer postoje ljudi koji rade na svakom od tih problema, ali tako često rade izdvojeno od ostalih", rekla je Gudal.
  • Zoran

    14.07.2022 12:39
    Majka
    To je ona što je ostavila tek rođeno dete, jer joj je smetalo u nauci. Za ugledanje, nego šta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti